Ali je tvoj akvarij idealen dom za ribe?

Razmišljaš o akvariju, vendar ne veš, kako ga pripraviti, da bo idealen dom za ribe? Odgovor ti razkrijemo v novem članku na blogu!

Ali je tvoj akvarij idealen dom za ribe?

Akvaristika v preteklosti – si vedel?

Akvaristika je eden najstarejših hobijev na splošno, najstarejši zapisi pa segajo v leto 2300 pr. n. št. Zanimivo dejstvo je tudi to, da stari Egipčani niso imeli rib v posodah samo za hrano, ampak tudi zaradi njihove svojstvene lepote, medtem ko so imeli samo bogati Rimljani akvarije doma kot okras. Akvariji, kot jih poznamo danes, so se pojavili šele leta 1500 .

Akvarij kot sredstvo za lajšanje stresa

Danes so v svetu, vse bolj pa tudi pri nas, akvariji in akvaristika prepoznani tudi kot sredstvo za zmanjševanje stresa, potrjen pa je tudi njihov blagodejni učinek na človekovo duševno zdravje. Prav zato so akvariji pogosto nameščeni v prostorih, kot so klinike in domovi za ostarele. Ugotovljeno je bilo namreč, da se je pri starejši populaciji, ki ima v svojih prostorih akvarij, bistveno zmanjšala poraba zdravil.

Če želiš biti zadovoljen z videzom akvarija v svojem domu in, kar je najpomembneje, če želiš, da so tvoje ribe zdrave, srečne in živijo dolgo, moraš za to izpolniti osnovne pogoje.

Vir fotografije: Pixabay


Ne pozabi: voda iz pipe ni primerna za akvarij!

Prvo in najpomembnejše pravilo akvaristike je priprava kakovostne in stabilne vode. Za to sta potrebna redna menjava vode (tedensko je treba menjati približno 30 % vode) in omogočanje dobre filtracije vode. Da bi bile tvoje ribe zdrave in vitalne, je zelo pomembno, da v akvarij postaviš žive rastline. Nujne so za stabilnost vode in dobro zdravje rib.

Ker voda iz pipe ni primerna za akvarij, se akvarijski vodi dodajo sredstva, kot je Tetra Aqua Safe ali Fluval Total Protection, ki nevtralizirajo klor in težke kovine v vodi. Te izdelke je treba dodati v vodo ob vsaki menjavi vode.

Nitrifikacijske bakterije Tetra Safe Start ali Fluval Cycle se dodajo v nov akvarij eno uro po dodajanju sredstva Tetra Aqua Safe ali Fluval Total Protection (stekleničko je treba dobro stresati približno 30 sekund) Tetra Safe Start ali Fluval Cycle. Dodajanje teh bakterij bo vzpostavilo kakovostno biološko filtracijo v akvariju in nevtraliziralo škodljive spojine (amoniak, nitrit, nitrat), ki nastanejo kot posledica hranjenja in odpadnih snovi rib.

Vir fotografije: Unsplash

Kar zadeva filtre, velja pravilo: večji kot je, bolje je!

Veliki filtri omogočajo bistveno več prostora za dodajanje filtrskih materialov (kot je keramika, biološki filter), kar pomeni: večji kot je filter, čistejša in stabilnejša bo tvoja voda. Ves filtrirni material moraš mesečno izprati v vodi iz akvarija (ne uporabljaj vode iz pipe, ampak uporabi nekaj vode iz akvarija)! Zamenjati je treba tudi vato in oglje, če ga imaš v filtru, saj oglje po nasičenosti s strupenimi snovmi začne vračati te snovi v akvarij, kar povzroči več škode kot koristi.

Veliko začetnikov posveča preveč pozornosti parametrom akvarijske vode, kot sta pH in trdota vode, ki pa sta parametra, s katerima se ukvarjajo bolj izkušeni akvaristi oziroma vsi tisti, ki imajo doma zahtevnejše ribe, kot je diskus.

Najpomembnejša stvar, ki si jo je treba zapomniti, je, da ribe ne marajo nenadnih sprememb kakovosti vode, zato je zelo pomembno, da je voda vedno uravnotežena in stabilna. To dosežemo z rednim menjavanjem vode in dodajanjem vseh potrebnih sredstev v vodo ob menjavi. Prav tako moraš upoštevati, da lahko vsak nenaden poskus stabilizacije vode (do idealne vode ni bližnjice) močno škoduje zdravju rib.

Kakovostna prehrana je ključna za zdravje tvojih rib!

Vir fotografije: Unsplash

Ne hrani rib preveč, saj to ustvarja preveč odpadnih snovi, ki škodujejo ribam in umažejo njihov dom oziroma akvarij. Dovolj je, da ribe nahranimo dvakrat na dan.

Premium ribja hrana Aquarium Munster (kmalu na voljo v trgovinah ZOOCITY) zadovolji vse prehranske potrebe tvojih rib in varuje njihovo zdravje. Ker je hrana pripravljena iz zelo dobro prebavljivih beljakovin ribjega izvora, ne ustvari veliko odpadnih snovi, kar pomeni, da bo tvoj akvarij čistejši, kot bi bil, če bi uporabljali kakšno drugo hrano.

Ta funkcionalna hrana je pripravljena iz skandinavskega sleda, inčunov in sardel, ki so bogate z omega-3-maščobnimi kislinami in krili, rakci, zeliščnimi dodatki ter prebiotiki in probiotiki za optimalno prebavo.

Oglej si, kaj imamo v ponudbi, ali pa se odpravi v eno od naših poslovalnic, kjer ti bo prijazno osebje odgovorilo na vsa tvoja vprašanja!

Avtor: Robert Lončar, dr. vet. med. (akvarist)