Ali si vedel, da si morajo tudi hišni ljubljenčki umivati zobe?

Slab zadah hišnega ljubljenčka je lahko neprijeten, lahko pa je tudi pokazatelj določene zdravstvene težave

Ali si vedel, da si morajo tudi hišni ljubljenčki umivati zobe?

Pravilna in redna ustna higiena je zelo pomemben dejavnik pri ohranjanju dobrega zdravja naših hišnih ljubljenčkov. Tako kot pri ljudeh velja: če se zobna higiena ne vzdržuje redno, se lahko na zobeh in dlesnih naberejo zobne obloge. Nakopičene obloge se sčasoma spremenijo v zobni kamen, vse bakterije, ki prebivajo na zobeh in dlesnih, pa povzročijo vnetje dlesni. Z drugimi besedami: dolgotrajni zobni kamen povzroča parodontitis, vnetje dlesni, kar vodi do zobne gnilobe in izgube zob. V tem primeru velja pregovor: bolje preprečiti kot zdraviti!

Dentalne poslastice
Vir fotografije: Pixabay

Kako lahko ljubljenčku očistiš zobe?

Prvi in najpreprostejši korak je hranjenje hišnega ljubljenčka s suho hrano. Briketi bodo, medtem ko jih tvoj hišni ljubljenček žveči, postrgali površino njegovih zob in tako odstranili ostanke hrane ter zobne obloge. Če hišni ljubljenček uživa izključno mokro hrano, se bodo lažje in hitreje nabrale zobne obloge, kar bo povzročilo številne zdravstvene težave. To se zgodi, ker hišni ljubljenčki mokro hrano požrešno jedo in je ne prežvečijo, temveč jo pogoltnejo, tako, kot to počnejo volkovi v divjini, zaradi česar se na njihovih zobeh naberejo večje količine zobnih oblog.

Dentalni priboljški, žvečilke in igrače – za zdrave zobe!

Dentalni priboljški so namenjeni čiščenju zobnih oblog z zob, medtem ko jih tvoj hišni ljubljenček žveči, kar pomeni, da prav tako v veliki meri pomagajo odstraniti zobne obloge z zob in dlesni. En dentalni priboljšek na dan pomaga ohranjati zobno higieno tvojega hišnega ljubljenčka, vendar to seveda ni dovolj. Pomembno je, da tvoj hišni ljubljenček redno uživa suho hrano in da mu občasno umiješ zobe, vendar bomo o tem več govorili v nadaljevanju.

»Trde žvečilke, kot so stisnjena goveja koža (različne kosti, čeveljčki in drugo), kosti od pršuta in bivoljega roga, bodo prav tako pomagale očistiti zobe tvojega hišnega ljubljenčka, ker jih ne more zlahka pregrizniti, ampak jih mora žvečiti dolgo. Tako si počasi strga zobne obloge z zob in jih očisti.«

Dentalne igrače imajo veliko lukenj in rež, v katere psi med igro zarinejo zobe, kar prav tako pomembno pomaga pri čiščenju zob. Ko zobe zarinejo v režo, jih namreč podrsajo ob igračo in tako odstranijo ostanke hrane.

Dentalne igračke
Vir fotografije: Unsplash

Hišni ljubljenčki si morajo prav tako umivati zobe!

Pravzaprav tega ne morejo storiti sami – to moraš storiti ti z zobno ščetko in zobno pasto za pse in mačke, ne pa z zobno pasto za ljudi! Verjetno se sprašuješ, kako je to sploh mogoče: umivati zobe svojemu hišnemu ljubljenčku, medtem ko on miruje? Seveda bi ga morali na to začeti navajati že od malih nog (ko je še mladiček), vsekakor pa je to mogoče doseči tudi v odrasli dobi. Vse, kar potrebuješ, je malo potrpljenja in volje! Poleg zobnih past obstajajo tudi različni geli za čiščenje zob, ki jih lahko samo naneseš na zobe (brez ščetkanja) in ti bodo encimsko odstranili zobne obloge.

»Redno ščetkanje zob (večkrat na teden) bo odstranilo zobne obloge in pomagalo ohraniti zobe tvojega hišnega ljubljenčka zdrave.«


Če so se na zobeh in dlesnih že nakopičile trdovratne obloge zobnega kamna, žal vsakodnevna zobna higiena ne pomaga več, temveč je treba poiskati pomoč veterinarja, ki bo zobni kamen odstranil z ultrazvočnim aparatom. Pri takšnem posegu je treba hišnega ljubljenčka uspavati, kar vedno predstavlja določeno tveganje, še posebej, če gre za starejšega hišnega ljubljenčka. Pred odstranjevanjem vodnega kamna se zato pogosto vzame kri, da se preveri zdravje hišnega ljubljenčka. Kot si lahko predstavljaš, ta postopek ni poceni, zato ne pozabi, da je preventiva veliko preprostejša in cenejša možnost zate in bolj zdrava za tvojega hišnega ljubljenčka!

Možnosti za pravilno ohranjanje higiene zob tvojega hišnega ljubljenčka je res veliko, zato izberi tisto, ki najbolj ustreza tebi in tvojemu ljubljenčku, ter skupaj preprečita nastanek zobnega kamna!

 

Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.