Ali svojega hišnega ljubljenčka vse leto ščitiš pred škodljivci?

Nevarnost zunanjih škodljivcev je prisotna vse leto! Veterinarka Marina ti razkrije več o škodljivcih, ki prežijo v naravi.

Ali svojega hišnega ljubljenčka vse leto ščitiš pred škodljivci?

Približujemo se delu leta, v katerem so zunanji škodljivci aktivnejši in bolj ogrožajo naše hišne ljubljenčke. Nevarnost zunanjih škodljivcev je prisotna vse leto, s prihodom sezone njihove povečane aktivnosti (marec–november) pa je nevarnost pikov in bolezni, ki jih prenašajo, še večja. Poskrbi, da boš svojega hišnega ljubljenčka ohranil zaščitenega skozi vse leto, še posebej v sezoni povečane aktivnosti! 

»Od zunanjih škodljivcev tvojemu hišnemu ljubljenčku največ nevšečnosti povzročajo bolhe, klopi, komarji, muhe in peščene muhe.«

Aktivnost klopov je odvisna od temperature in vlažnosti, najaktivnejši pa so spomladi, zgodaj poleti in zgodaj jeseni. Prisotni so lahko tudi pozimi, še posebej zdaj, ko so naše zime blažje in ni daljših obdobij zelo nizkih temperatur. Klopi predstavljajo veliko nevarnost za naše štirinožce, saj lahko s svojim ugrizom prenašajo resne bolezni, kot so piroplazmoza, anaplazmoza, lymska borelioza in erlihioza. Za zaščito svojega hišnega ljubljenčka izberi ovratnice ali ampule z repelentnim delovanjem, ki bo preprečilo hranjenje klopov. Po sprehodih in preživljanju časa v naravi med crkljanjem redno pregleduj tudi dlako in kožo, da se prepričaš, da tvoj hišni ljubljenček ni ničesar iz narave prinesel tudi s sabo domov.

Tudi bolhe so aktivne skozi vse leto, zato za preprečevanje infestacije z bolhami ohranjaj svojega hišnega ljubljenčka zaščitenega skozi vse leto. Bolhe s svojim vbodom razdražijo kožo, povzročijo srbenje, pri občutljivih hišnih ljubljenčkih pa lahko povzročijo tudi alergijsko reakcijo. Poleg tega sodelujejo pri prenosu notranjih zajedavcev (trakulj). Ko zaščitiš svojega hišnega ljubljenčka pred bolhami, ga hkrati torej zaščitiš pred možnostjo okužbe s trakuljo. Če opaziš, da se tvoj ljubljenček močneje praska, grize, je nemiren, ima pordelo kožo ali predele brez dlak, ima verjetno zunanje škodljivce. Če na koži opaziš majhne črne pike (iztrebke bolh) ali majhne črne žuželke, ki so zelo hitre in skočijo daleč, so to bolhe. Če pa opaziš nekaj belkastega, kar je videti kot prhljaj, je to verjetno uš ali perojed. Vse leto uporabljaj zaščito pred bolhami v obliki ovratnice, ampule ali tablete in redno uporabljaj glavnik proti bolham. 

Vir fotografije: Shutterstock

»Za zaščito svojega hišnega ljubljenčka izberi ovratnice ali ampule z repelentnim delovanjem, ki bo preprečilo hranjenje klopov. Po sprehodih in preživljanju časa v naravi med crkljanjem redno pregleduj tudi dlako in kožo, da se prepričaš, da tvoj hišni ljubljenček ni ničesar iz narave prinesel tudi s sabo domov.«

Peščene muhe so majhni komarji, ki sesajo kri in lahko pri tem prenašajo povzročitelja lišmanioze. Prisotne so na območju Dalmacije. Če boš torej šli na morje, svojega hišnega ljubljenčka zaščiti z ovratnico ali ampulo, ki deluje repelentno, in se izogibaj dolgim sprehodom ob mraku in zori, ko so peščene muhe najaktivnejše. Komarji in muhe ne povzročajo nevšečnosti samo nam, ampak tudi našim hišnim ljubljenčkom, zato ti bodo tvoji hišni ljubljenčki zelo hvaležni, če jih boš zaščitil tudi pred njihovimi ugrizi. Izberi ovratnico ali ampulo, ki deluje repelentno.

»Če opaziš, da se tvoj ljubljenček močneje praska, grize, je nemiren, ima pordelo kožo ali predele brez dlak, ima verjetno zunanje škodljivce. Če na koži opaziš majhne črne pike (iztrebke bolh) ali majhne črne žuželke, ki so zelo hitre in skočijo daleč, so to bolhe.«

Poleg zunanjih zajedavcev (ektoparaziti) lahko tvojega hišnega ljubljenčka napadejo tudi notranji (endoparaziti). Antiendoparazitni tretma je priporočljivo ponoviti štirikrat na leto, tj. vsake tri do štiri mesece. Notranji zajedavci, predvsem črevesni, se lahko prenašajo tudi na ljudi, zato lahko zdravljenje glede na dejavnike tveganja izvajaš pogosteje. Simptomi, zaradi katerih boš posumil, da ima tvoj pes gliste ali trakuljo, so: izguba telesne teže, izguba apetita, napihnjenost trebuha (pasji in mačji mladiči), driska, bruhanje, kašelj ali zajedavci v blatu. Ker se zajedavci premikajo, povzročajo srbenje, zato je znan izraz »sankanje« psa, kar pomeni, da tvoj pes vleče svojo zadnjico po tleh. Da bi to preprečili, daj svojemu hišnemu ljubljenčku tableto proti notranjim zajedavcem vsaj štirikrat na leto.

Če boš za zaščito pred zunanjimi škodljivci uporabil ovratnico, jo pravilno namesti okoli vratu svojega hišnega ljubljenčka. Zategni jo tako, da ostaneta dva prsta razmaka med ovratnico in kožo, tvoj hišni ljubljenček pa naj jo nosi 24 ur na dan. Veterinar Krešo ti s pomočjo videa pokaže, kako pravilno namestiti ovratnico svojemu psu. Če boš uporabil ampulo, jo ponovno nanesi vsak mesec in pazi, da se hišni ljubljenček ne bo kopal ali zmočil, ker se bo s tem učinkovina sprala. Če boš kot zaščito pred zunanjimi zajedavci uporabil tablete, ne pozabi, da ne delujejo repelentno in ne ščitijo pred ugrizi, tudi ne pred boleznimi, ki jih prenašajo. Pri odpravljanju notranjih zajedavcev spremljaj blato svojega hišnega ljubljenčka, in če opaziš bele pike, »riževa zrna« ali bele črve, ponovi postopek čez dva tedna!

Ko zaščitiš svojega hišnega ljubljenčka, zaščitiš sebe. Zaščito uporabljaj skozi vse leto, saj je zaščiten in čist hišni ljubljenček tudi srečen hišni ljubljenček! 

Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.