Kako izbrati ovratnico proti bolham za mačke?

Veterinarka Maja ti razkrije, kako izbrati ovratnico proti zajedavcem za svojo mačko.

Kako izbrati ovratnico proti bolham za mačke?

S prihodom pomladi pridejo tudi toplejši, sončni dnevi. Lepše vreme bo tvojega hišnega ljubljenčka zvabilo k preživljanju več časa v naravi, igri v visoki travi, zabavi na prostem. Poleg igre in veselja pa pomlad prinaša tudi nevarnost, ki preži v naravi: zunanje zajedavce.
Mačke so izredno igrive in radovedne živali. Rade sodelujejo v aktivnostih skupaj s svojimi ljudmi, po aktivnostih pa se rade tudi dobro odpočijejo. Mačke, ki hodijo tudi ven, pogosto ostanejo v naravi in pridejo v stik s klopi in bolhami, ki prežijo v okolju in na drugih živalih, s katerimi se srečajo. Klopa, ki se nastani na tvojem hišnem ljubljenčku, boš enostavno opazil in odstranil, medtem ko boš bolhe težje. Če tvoja mačka ne hodi ven in prebiva izključno v hiši, še vedno obstaja možnost, da bo dobila zunanje zajedavce, saj jih lahko prineseš v svoj dom na oblačilih.

Če opaziš, da se tvoj ljubljenček praska bolj kot običajno, ga temeljito preglej in se prepričaj, da nima bolh. Odrasle bolhe so izjemno hitre in se spretno skrivajo v dlaki, zato jih je najlažje opaziti na mestih z manj dlake, kot so pazduhe in prepone. Pogosto jih najdemo tudi okoli korena repa. Podrobno česanje z glavnikom s tankimi, ozkimi zobci ti bo pomagalo najti odrasle bolhe, ki se skrivajo med dlako, če ti mačka dovoli česanje. Če česanja ne mara, pojdi s prsti skozi njeno dlako med crkljanjem in poskusi poiskati bolhe. Tudi na mački in na mestih, kjer običajno počiva, lahko opaziš iztrebke bolh, ki so videti kot drobne, črne pikice. Če jih položiš na bel prtiček in preliješ s kapljico vode, se bodo razmočile in spremenile v rdeč madež. V iztrebkih bolh so namreč ostanki krvi, s katero se hranijo, zato lahko tako z gotovostjo ugotoviš, ali gre za iztrebke ali navadno umazanijo.  

Če si ugotovil, da ima tvoj hišni ljubljenček bolhe, ne skrbi – lahko mu pomagaš. Za mačke, ki hodijo ven in so pravi raziskovalci, uporabi ampulo proti zunanjim zajedavcem. Izberi ampulo, ki vpliva tudi na razvojne stopnje bolh, da težavo rešiš hitreje in učinkoviteje. Ovratnica za takšne mačke ni dobra izbira, saj obstaja velika verjetnost, da jo bodo izgubile. Pri mačkah, ki preživljajo čas tudi zunaj, mora ampula zagotavljati tudi zaščito pred klopi.

Ovratnica je dobra izbira, če tvoja mačka živi izključno v hiši ali hodi ven, vendar ni preveč razpoložena za raziskovanje, pogosteje izbere varnost svojega dvorišča in se igra na travi. V tem primeru ti ne bo treba skrbeti, da bo izgubila ovratnico, in si lahko prepričan, da si ji zagotovil odlično zaščito pred zunanjimi zajedavci.

Vir fotografije: Pexels

»Če opaziš, da se tvoj ljubljenček praska bolj kot običajno, ga temeljito preglej in se prepričaj, da nima bolh. Odrasle bolhe so izjemno hitre in se spretno skrivajo v dlaki, zato jih je najlažje opaziti na mestih z manj dlake, kot so pazduhe in prepone. Pogosto jih najdemo tudi okoli korena repa. Podrobno česanje z glavnikom s tankimi, ozkimi zobci ti bo pomagalo najti odrasle bolhe, ki se skrivajo med dlako, če ti mačka dovoli česanje. Če česanja ne mara, pojdi s prsti skozi njeno dlako med crkljanjem in poskusi poiskati bolhe. Tudi na mački in na mestih, kjer običajno počiva, lahko opaziš iztrebke bolh, ki so videti kot drobne, črne pikice. Če jih položiš na bel prtiček in preliješ s kapljico vode, se bodo razmočile in spremenile v rdeč madež. V iztrebkih bolh so namreč ostanki krvi, s katero se hranijo, zato lahko tako z gotovostjo ugotoviš, ali gre za iztrebke ali navadno umazanijo.«

Ko zaščitiš svojega hišnega ljubljenčka, poskrbi, da odstraniš tudi razvojne stopnje bolh. Odrasle bolhe so tiste, ki živijo in se hranijo na mački, medtem ko se vse njihove razvojne stopnje, jajčeca, ličinke in bube, nahajajo v okolju. Deke, posteljice, rjuhe in podobna ležišča, ki jih je mogoče prati v pralnem stroju, je treba oprati pri visoki temperaturi. Preproge, parket, laminat in kavč natančno posesaj, da odstraniš čim več razvojnih stopenj bolh iz okolice. Vrečko iz sesalnika zavrzi, ker so bolhe spretne in lahko zlahka pridejo iz nje. Vsa območja, kjer tvoj hišni ljubljenček preživlja čas, obdelaj s pršilom proti zajedavcem, ki bo uničilo preostale razvojne faze, da se ne bodo razvile v odrasle bolhe in nadaljevale cikla. Prav tako mački daj tableto proti notranjim zajedavcem, ker je cikel bolh in trakulj tesno povezan. Če imaš v gospodinjstvu tudi druge hišne ljubljenčke, zaščiti še njih, da bolhe ne bodo poiskale novega gostitelja.

Pri izbiri zaščite pred zunanjimi zajedavci upoštevaj, ali tvoja mačka sploh rada nosi ovratnico. Če je odgovor ne, izberi ampulo. Ampula bo zagotovila ustrezno zaščito, vendar le, če jo boš redno in pravočasno nanesel. Učinek ampul proti zunanjim zajedavcem je v povprečju en mesec, zato moraš obvezno obnoviti zaščito svojega hišnega ljubljenčka vsake tri do štiri tedne. Prednost ovratnice je, da ima daljši učinek. Ovratnice delujejo tudi po več kot pol leta, odvisno od vrste, kar je vsekakor praktično. Čeprav je učinek ovratnice daljši, se ne sprosti preveč in upoštevaj čas za menjavo. Ne glede na to, za katero obliko zaščite pred zunanjimi zajedavci se odločiš, je redno obnavljanje zaščite edini način, da zagotoviš stalno zaščito svoje mucke. Tako bo ostala zdrava, srečna in vesela, tvoj igriv ljubljenček pa bo lahko brezskrbno užival tudi zunaj v naravi.

Avtor:, Maja Črnjević, dr. vet. med.