Kako naučiti mačko, da ne grize ali praska?
Ko te mačka opraska ali ugrizne, deluje po svojih nagonih. V nadaljevanju članka lahko odkriješ, kako jo naučiti, da te ne sme gristi.
Domača mačka je žival, ki se je razvila iz divje, puščavske mačke. Čeprav danes ni več videti kot divja mačka, je njeno vedenje še vedno plenilsko in v vsakodnevnem življenju nam jasno kaže, kako odlična lovka je. Ko te mačka opraska ali ugrizne, deluje po svojih nagonih.
Praskanje je vedenje, od katerega ima tvoj hišni ljubljenček veliko koristi. S praskanjem se mačka raztegne in ohranja svoje mišice v formi. S praskanjem tudi krajša in brusi kremplje, da niso predolgi in je ne motijo med gibanjem. Eden od načinov, kako mačke označujejo svoje ozemlje, je, kot si uganil, praskanje. Njihove tačke imajo žleze, iz katerih oddajajo vonj, s katerim drugim mačkam povedo, da je ozemlje zasedeno. Zaradi vseh teh razlogov je praskanje zanje tudi zabavno, saj jim pomaga, da se znebijo stresa, zato v njem uživajo.
Težava nastane, ko se tvoja mačka odloči opraskati pohištvo ali tebe in preostale člane gospodinjstva. To je vedenje, ki ga moraš vsekakor preprečiti. Če želiš svojega hišnega ljubljenčka odvrniti od praskanja pohištva, mu zagotovi dovolj praskalnikov. Praskalnik bo mucki zagotovil varen prostor za brezskrbno praskanje, kadar koli bo to želela. V idealnem primeru bi morali imeti v vsakem prostoru, kjer mačka biva, po en praskalnik. Praskalnike lahko poškropi ali po njih posipaj mačjo meto, da spodbudiš igro in praskanje. Pohištvo, ki ga je opraskala, temeljito očisti, da odstraniš njen vonj, in ga poškropi z repelentnim pršilom. Tako bodo praskalniki postali njeno novo najljubše mesto za praskanje in se ne bo dotaknila tvojega pohištva. Če opraska tebe ali druge družinske člane, ji jasno pokaži, da takšno vedenje ni zaželeno. Ko te opraska, glasno zastokaj, kot da te zelo boli, in ji ponudi igračo, ki jo lahko praska namesto tebe.
Vir fotografije: Shutterstock
»Praskanje je vedenje, od katerega ima tvoj hišni ljubljenček veliko koristi. S praskanjem se mačka raztegne in ohranja svoje mišice v formi. S praskanjem tudi krajša in brusi kremplje, da niso predolgi in je ne motijo med gibanjem. Eden od načinov, kako mačke označujejo svoje ozemlje, je, kot si uganil, praskanje. Njihove tačke imajo žleze, iz katerih oddajajo vonj, s katerim drugim mačkam povedo, da je ozemlje zasedeno. Zaradi vseh teh razlogov je praskanje tudi zabavno, saj jim pomaga, da se znebijo stresa, zato v njem uživajo.«
Mačke najpogosteje ugriznejo, ko pokažejo nezadovoljstvo ali nelagodje. Ena od situacij, v kateri te mačka lahko ugrizne, je, ko se crkljata. Tvoj hišni ljubljenček se je namestil v tvoje naročje, prede, uživa v crkljanju, že naslednji trenutek pa te ugrizne v roko. S tem ti želi pokazati, da ima dovolj crkljanja. Takšni ugrizi običajno niso močni, služijo kot opozorilo, da mačka ne mara tega, kar počnemo. Preden nas ugrizne, nam mačka s svojo govorico telesa kaže, da se ne počuti prijetno. Spusti ušesa, začne nervozno mahati z repom in gleda roko, ki jo boža. Takoj, ko opaziš te znake, ga nehaj crkljati in tvoj hišni ljubljenček te zagotovo ne bo ugriznil. Druga situacija, v kateri te mačka lahko ugrizne, je med igro. Takrat se pojavijo njeni lovski nagoni in vidi tvojo roko kot plen, ki ga je treba uloviti. V primeru takšnih ugrizov ponovno glasno zastokaj in umiri roko. Ko te neha gristi, ji ponudi igračo v zameno za roko. Da bi preprečil ugrize med igro, mačke ne uči igranja z rokami, temveč za igranje vedno uporabljaj igrače. Tako bosta oba uživala v zabavni in varni igri.
V obdobju odraščanja, ko so mladiči igrivi in poredni, pogosto poskušajo praskati in ugrizniti različne stvari, ki jih ne bi smeli, tudi ljudi. To je idealna priložnost, da se mucka od prvega dne uči, katera vedenja niso zaželena in da mu igrače in praskalniki omogočajo, da brezskrbno uživa v igranju s kremplji in zobmi. Če pa imaš odraslo mačko, ki je nenadoma začela spreminjati svoje vedenje in te nenadoma ugrizne ali opraska, tega pa prej ni počela, obišči veterinarja, ker obstaja možnost, da je vzrok zdravstvena težava.
Mačke so igrive, aktivne in nagajive lovke. Njihovo vedenje je nagonsko in za to jih ne moremo kriviti. Da bo tvoj hišni ljubljenček srečen in zadovoljen ter se bo obnašal tako, kot ti ustreza, poskrbi za dovolj zabave in rekreacije. Vsakodnevna igra z mačjimi igračami, zlasti tistimi na palici, bo zadovoljila njeno potrebo po lovu in porabi odvečne energije. Praskalniki ji bodo omogočili varno označevanje njenega ozemlja, rekreiranje in krajšanje krempljev. Si vedel, da so kremplji tvoje mačke večplastni in da s praskanjem dejansko odstrani njihovo zunanjo plast? Tako jih skrajša, hkrati pa ti s krajšanjem ostanejo dovolj ostri in funkcionalni. Tvoj hišni ljubljenček je, zagotovo se strinjaš, nadvse zanimiva in posebna žival.
Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.