Kako naučiti psa, da ne laja?
»Daj glas« in »tiho« sta le dva od mnogih ukazov, ki jih lahko naučiš svojega psa. V današnjem članku izveš, kako naučiti psa, da ne laja.
Ljudje komunicirajo z govorjenjem, psi pa z lajanjem. Čeprav nam v nekaterih situacijah lajanje psov morda ne ustreza, je to eden od pomembnih načinov, kako psi komunicirajo med seboj, pa tudi z nami.
Psi z različno tonaliteto in intenzivnostjo lajanja posredujejo informacije o tem, kako se počutijo, kaj želijo ali česa ne. Tako bodo nekateri lajali, ko bodo srečni in navdušeni. Z lajanjem bodo izrazili svoje veselje in ga delili z drugimi psi ali ljudmi. Psi pogosto lajajo, ko nekaj želijo, ko svoje pasje prijatelje vabijo na igro ali ko želijo, da jim vržemo žogico. Lajajo lahko tudi, ko so negotovi ali prestrašeni, pri čemer želijo z lajanjem odgnati tisto, česar se bojijo. Lajajo lahko tudi pri varovanju svojega doma, saj opozarjajo tujce, naj se ne približajo.
Če želiš prepoznati različne laježe, moraš dobro spoznati svojega najboljšega prijatelja. Vsakodnevna komunikacija in druženje z njim ti bosta razkrila, kdaj je srečen, igriv ali prestrašen. Nekateri psi bodo lajali glasno in počasneje, ko bodo srečni in razigrani, spet drugi bodo v primeru razburjenja in sreče lajali hitro, intenzivno. Ko so prestrašeni, bo lajanje pri nekaterih globoko in prodorno, pri drugih pa visoko in hitro. Poleg lajanja bodi pozoren tudi na telesno govorico svojega psa, da boš dobil popolno sliko o njegovih čustvih in natančno vedel, kaj ti želi povedati.
Svojega najboljšega prijatelja lahko naučiš lajati, ko ga za to prosiš. Tako bo lajanje zanj postalo nov zabaven trik. Prav tako ga lahko naučiš, da neha lajati, ko mu to rečeš. Da bi ga naučil nehati lajati, ga moraš najprej naučiti lajati na določeno besedo. Izberi ukaz, ki ti je najbolj všeč, na primer »daj glas«. Oboroži se z najljubšimi priboljški ali igračami, umaknita se v miren prostor, kjer vaju drugi ne bodo motili, in začnita trenirati. Pokaži mu priboljšek ali igračo, vendar mu je ne daj. Kaži mu jo, pripravi ga do tega, da ji sledi, dokler ne zalaja od navdušenja. Ko zalaja, povej ukaz, ki si ga izbral, in psa navdušeno nagradi. Ko mu ta vaja postane popolnoma jasna in začne lajati takoj, ko začneš s treningom, lahko poskusiš izgovoriti ukaz, ne da bi ga zvabil z igračo ali priboljškom. Če je po tem, ko si povedal ukaz, tvoj najboljši prijatelj zalajal, veš, da je ukaz povezal z dejanjem in da je tvoje učenje končano. Še naprej vadita lajanje na ukaz, kadar koli želiš, in ga obvezno nagradi po vsaki uspešni vaji.
Vir fotografije: Pexels
»Psi z različno tonaliteto in intenzivnostjo lajanja posredujejo informacije o tem, kako se počutijo, kaj želijo ali česa ne. Tako bodo nekateri lajali, ko bodo srečni in navdušeni. Z lajanjem bodo izrazili svoje veselje in ga delili z drugimi psi ali ljudmi. Psi pogosto lajajo, ko nekaj želijo, ko svoje pasje prijatelje vabijo na igro ali ko želijo, da jim vržemo žogico. Lajajo lahko tudi, ko so negotovi ali prestrašeni, pri čemer želijo z lajanjem odgnati tisto, česar se bojijo. Lajajo lahko tudi pri varovanju svojega doma, saj opozarjajo tujce, naj se ne približajo.«
Ko bo obvladal vajo lajanja, lahko začneš vaditi tišino. Izberi ukaz, ki ti je najbolj všeč, na primer »tiho«. Spodbujaj svojega hišnega ljubljenčka, da laja, tako da mu poveš ukaz za lajanje, ki ga zdaj dobro pozna. V trenutku, ko preneha lajati, povej ukaz za tišino in ga bogato nagradi. Ko tvoj najboljši prijatelj obvlada oba ukaza, lahko začneš z resnejšo vadbo. Povej mu »daj glas«, in ko začne lajati, mu reci »tiho«. Tako bosta vadila oba ukaza in se vmes zelo zabavala. Vaja »daj glas« bo za tvojega psa zabavna in bo v njej užival, medtem ko ti lahko vaja »tiho« pomaga, če želiš, da kadar koli preneha lajati.
Učenje trikov, ki sta v resnici ti dve vaji, je zabavno in koristno zate in tvojega najboljšega prijatelja. Naučil se bo novih stvari, se mentalno utrudil, hkrati pa bosta zgradila odličen odnos. Trike ga lahko začneš učiti, kadar koli želiš. Pes ni nikoli premlad ali prestar za učenje novih vaj. Čeprav se bo mladiček učil hitreje in lažje, to ne pomeni, da starejšega hišnega ljubljenčka ne moreš naučiti novega trika. Vse, kar potrebuješ za trening, so dobra volja, priboljški ali igrača in veliko potrpljenja.
Da bi se pes hitro učil in napredoval, ga je pomembno nagraditi vsakič, ko uspešno zaključi vajo, in to v nekaj sekundah po tem, ko je opravil dejanje, za katerega si ga prosil. Tako bo povezal, da mu dobro opravljena vaja prinese nagrado, in jo bo z veseljem ponovil. Poleg priboljška ali igrače ga ne pozabi nagraditi tudi verbalno s svojim veselim in toplim glasom, ki mu bo še dodatno potrdil, da je bil priden.
»Daj glas« in »tiho« sta le dva od mnogih ukazov, ki jih lahko naučiš svojega najboljšega prijatelja. Vsaka nova vaja poslušnosti ali trik, ki se ga nauči, mu bo pomagal, da se lažje spopade z vsakodnevnimi situacijami, hkrati pa ti bo pomagal zgraditi čudovit odnos, poln medsebojnega razumevanja in spoštovanja.
Hitro torej steci v ZOOCITY po okusne priboljške in se začnita učiti. Prepričani smo, da bosta oba uživala!
Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.