Kako predstaviti novega hišnega ljubljenčka staremu?
Svojega hišnega ljubljenčka moraš postopoma predstaviti novemu.
Organiziraj svoje vire, razdeli svojo pozornost na dva enaka dela, daj svojima hišnima ljubljenčkoma dovolj časa in opazuj, kako postajata najboljša prijatelja.
Svojemu hišnemu ljubljenčku želiš nabaviti prijatelja, da bo manj osamljen, medtem ko si odsoten, in da bo imel nekoga, s komer se bo lahko igral. To je vsekakor dobra ideja, vendar ne pozabi, da je treba spoznavanje izvesti postopoma.
Če boš spoznal dva psa, poskrbi, da bo njun prvi stik zunaj tvojega doma. Pojdi na sprehod s svojim psom, se igrajta, nato pa naj se vama pridruži še en družinski član z novim psom. Daj jima priložnost, da se spoznata, povohata, poigrata, če sta dovolj sproščena, in se nato vsi skupaj odpravite na dolg, skupen sprehod. Ko sta bila oba psa dovolj telesno aktivna in sta sproščena, ju skupaj odpelji domov. Doma vsakemu zagotovi svojo posteljo, igrače, posodice, da ne pride do konflikta. Enako količino časa posveti novemu psu in staroselcu, ne zanemari svojega prvega hišnega ljubljenčka. Daj jima enako količino priboljškov, enako število obrokov in enako količino razvajanja in ljubezni. Čez nekaj časa boš videl, kako se bosta tvoja hišna ljubljenčka povezala, zbližala in postala neločljiva prijatelja.
Če imaš mačko in želiš zagotoviti dom še eni, moraš zagotoviti osnovne pogoje, da se navadita druga na drugo. Če imaš možnost, naj nova mačka nekaj dni biva v ločenem prostoru. V tem prostoru ji zagotovi posteljo, stranišče, praskalnik in veliko igrač, ki ji bodo pomagale, da se sprosti in prilagodi novemu domu. Omogoči mačkama, da se seznanita z vonjem druge mačke. Ko pobožaš eno mačko, pojdi k drugi, da te dobro povoha, in obratno. Tako se bosta mački navadili druga na drugo. Po nekaj dneh začni rutino menjave prostorov. Premakni novo mačko v preostanek doma, staroselko pa v sobo nove mačke. Daj jima priložnost, da raziščeta in spoznata nove vonje. Po vseh teh korakih spoznavanja odpri vrata sobe in mačkama omogoči interakcijo. Nadzoruj prva srečanja, daj svojima muckama dovolj časa in opazuj, kako tujki postajata najboljši prijateljici. Pri poznejšem sobivanju poskrbi, da ima vsaka posodico za hrano in vodo, stranišče, dovolj igrač in praskalnikov, da se izogneš konfliktom.
Če poskušaš spoprijateljiti psa in mačko, se oboroži s potrpežljivostjo. Psi in mačke imajo različno govorico telesa in potreben bo čas, da se navadijo drug na drugega. Pri prvih srečanjih naj bo mačka v transporterju, na varnem, ko se bosta družila, pa oba obilno nagradi. Prva srečanja nadzoruj, da se nobeden od njiju ne vznemiri preveč in prestraši drugega. Mački zagotovi praskalnik s hišico, da se bo lahko skrila v njej, če se bo ustrašila. Psu in mački nameni enako pozornost, da se ne bosta počutila zapostavljena. Poskusi ju crkljati hkrati in jima dajati priboljške skupaj, ju navaditi na družbo drugega in povezati njuno novo družbo s pozitivnimi situacijami. Če je mogoče, se igrajte skupaj. Naj bodo vsi zabavni in pozitivni dogodki dneva izvedeni, ko sta skupaj. Vsakemu zagotovi lastno posteljo, igrače in ločene posodice za vodo in hrano, da ne bo nepotrebnih konfliktov.
Sobivanje hišnih ljubljenčkov je mogoče in njihove interakcije so lahko čudovit prizor. Oboroži se s priboljški, potrpežljivostjo in z malo načrtovanja in prilagajanja situaciji v prvih dneh lahko dosežeš, da bosta tvoja hišna ljubljenčka postala prijatelja in neločljiv dvojec.
Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.