Kako prepoznati sladkorno bolezen pri psih?
Sladkorna bolezen pri psih deluje enako kot pri ljudeh. Veterinarka Marina ti razkriva, kateri simptomi se lahko pojavijo.
Imeti psa pomeni imeti najboljšega prijatelja. Ne glede na njihovo velikost, pasmo ali starost je ljubezen, ki nam jo dajejo, neskončna in ogromna. Prav zato želimo našim štirinožnim spremljevalcem omogočiti najboljše ter dolgo in brezskrbno življenje. Poleg toplega doma, neštetih igrač in neomejene ljubezni in pozornosti jim moraš zagotoviti tudi kakovostno prehrano. Tako se bo tvoj hišni ljubljenček normalno razvijal, ostal zdrav in bo s svojo prisotnostjo dlje časa polepševal tvoje življenje.
Skrb za prehrano se začne že v najzgodnejših dneh, zato na samem začetku izberi kakovostno hrano, ki bo tvojemu pasjemu mladičku zagotovila vsa hranila, potrebna za normalno rast in razvoj. S kakovostno prehrano, prilagojeno življenjski fazi in aktivnosti tvojega hišnega ljubljenčka, lahko preprečiš številne zdravstvene težave in bolezni. Poleg kakovostne prehrane sta njihova redna igra in aktivnost, s katerima bodo ohranjali optimalno telesno težo ter zdravje mišičnega in skeletnega sistema, ključnega pomena. Na žalost lahko naši kosmatinci, tako kot mi, zbolijo za različnimi boleznimi, kot so epilepsija, gastritis, artritis in sladkorna bolezen. Novica, da je tvoj najboljši prijatelj bolan, je lahko precej težka, vendar to ne pomeni, da ni rešitve in pomoči! V primeru sladkorne bolezni (čeprav je bolezen neozdravljiva) lahko z zdravili in veterinarsko hrano tvoj hišni ljubljenček doživi normalno starost in živi kakovostno še naprej!
Sladkorna bolezen pri psih deluje enako kot pri ljudeh, prvi simptomi, ki se pojavijo in na podlagi katerih lahko sumiš na sladkorno bolezen, pa so: pogostejše uriniranje, povečana žeja, povečan apetit in hujšanje. Najpogosteje se pojavlja pri starejših živalih, debelost pa še poveča možnost bolezni. Če bolezni ne opazimo pravočasno in je ne zdravimo, lahko privede do utrujenosti, nezainteresiranosti, dehidracije in ponavljajočih se okužb sečil ali kože. Nadaljnje napredovanje lahko privede do zapletov, kot so mrena na očeh, odpoved ledvic, bolezni srca in ožilja, okužbe kože, celo pogin.
Vir fotografije: Unsplash
Pri blažjih oblikah sladkorne bolezni lahko pse zdravimo s spremembo prehrane in življenjskega sloga. Za veterinarsko hrano za sladkorne bolnike je značilna optimalna vsebnost topnih in netopnih vlaknin ter nizka vsebnost maščob. Vlaknine pomagajo ohranjati zdravo raven glukoze v krvi in ohranjajo žival sito dlje časa, medtem ko nizka vsebnost maščob pomaga ohranjati zdravo telesno težo. Vsebujejo kakovostne vire beljakovin, živila, bogata z vlakninami, pa se uporabljajo kot vir ogljikovih hidratov. Pogosto je dodan tudi L-karnitin, snov, ki spodbuja izgorevanje maščob in ohranja mišično maso.
»Sladkorna bolezen pri psih deluje enako kot pri ljudeh, prvi simptomi, ki se pojavijo in na podlagi katerih lahko sumiš na sladkorno bolezen, pa so pogostejše uriniranje, povečana žeja, povečan apetit in hujšanje. Najpogosteje se pojavlja pri starejših živalih, debelost pa še poveča možnost za razvoj bolezni.«
Če je tvoj hišni ljubljenček debel, lahko vključiš tudi prehranska dopolnila, ki vsebujejo glukozamin in hondroitin za podporo sklepov. V težjih primerih sta poleg spremembe prehrane in življenjskega sloga obvezna zdravljenje z inzulinom in vsakodnevna kontrola glukoze v krvi.
Poleg prehrane je potrebna tudi sprememba življenjskega sloga. V svojo dnevno rutino vpelji lahkotne in krajše sprehode, ki bodo postopoma postajali daljši in zahtevnejši. Občasna igra in tek za žogo ne bosta le prispevala k zdravju tvojega psa, temveč vaju bosta tudi zbližala. Te majhne spremembe lahko zdravstveno stanje močno spremenijo!
Če sumiš, da je nekaj narobe s tvojim najboljšim prijateljem, obišči veterinarja! Če je tvoj pes že dobil diagnozo, se posvetuj z veterinarjem o najboljši poti naprej in o poteku zdravljenja. Ne pozabi, da je vedno bolje preprečiti kot zdraviti!
Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.