Kastracija – da ali ne? DA!

Ali si vedel, da ima lahko ena mačka v povprečju 15 do 20 mladičev? V današnjem članku ti naša veterinarka razkrije več o kastraciji.

Kastracija – da ali ne? DA!

Ali si vedel, da ima lahko ena mačka v enem letu v povprečju 15 do 20 mladičev? Si vedel, da lahko njeni mladiči v naslednjih petih letih na svet spravijo 20.000 drugih mladičev? Da, enako začudeni smo bili nad to številko kot ti! Da bi preprečil nenadzorovano razmnoževanje mačk in veliko število mladičev, ti močno priporočamo, da svojo mačko kastriraš. 

Če si lastnik samičke, ki živi zunaj ali ima dostop do zunanjega sveta, jo lahko kastriraš, še preden spolno dozori. Večina mačk doseže spolno zrelost pri petih mesecih, tj. ko dosežejo 80 % svoje odrasle telesne teže. V zadnjih 10 letih se je priporočilo, kdaj je najbolje kastrirati mačke in ali obstaja »optimalni čas« za to, zelo spremenilo. Nekoč se je kastracija priporočala šele po prvem leglu, nato se je priporočilo spremenilo v obdobje po preteku prvega gonjenja, nato pa se je večina strinjala, da je pravi čas starost med šestimi in devetimi meseci (tako pri samcih kot pri samicah). Najnovejša izvedena raziskava pravi, da je kastracija varna tudi pri starosti štirih mesecev, torej pred spolno zrelostjo. S kastracijo mačk preprečimo neželene paritve in število potencialno zapuščenih mladičkov. Poleg tega kastracija zmanjša tudi tveganje za nastanek malignomov, povezanih z reproduktivnimi organi (karcinom mlečnih žlez), in zapletov v brejosti (npr. piometra). Samci se prav tako umirijo, niso tako nagnjeni k prepirom in agresivnosti glede drugih mačk, kar vodi v mirnejše okolje. Seveda je najbolje, da se posvetuješ z veterinarjem in se odločiš, kaj bo v tvojem primeru najboljše. Če iz kakršnega koli razloga ne želiš kastrirati ali sterilizirati mucke tako zgodaj, jo hrani zaprto, stran od drugih mačk, da se izogneš parjenju in brejosti. 



Vir fotografije: Unsplash

»Ali si vedel, da ima lahko ena mačka v enem letu v povprečju 15 do 20 mladičev? Si vedel, da lahko njeni mladiči v naslednjih petih letih na svet spravijo 20.000 drugih mladičev? Da, enako začudeni smo bili nad to številko kot ti! Da bi preprečili nenadzorovano razmnoževanje mačk in veliko število mladičev, močno priporočamo, da svojo mačko kastriraš.«

Kastracija je danes rutinski postopek, ki se izvede zelo hitro, mucka pa se lahko po njem še isti dan vrne domov. Kar zadeva pripravo, se je seveda treba dogovoriti za termin za operacijo, pred tem pa bo veterinar opravil laboratorijske preiskave, s katerimi bo ugotovil, ali je z mačko vse v redu in lahko opravi poseg. Dvanajst ur pred posegom je treba mački preprečiti dostop do hrane in vode, da bi bil postopek varen, zato noč pred posegom umakni njene posodice. Ob dogovorjenem času mucko pripelji k veterinarju, ki te bo že popoldne, ko se mucka zbudi, poklical, da lahko prideš po njo. Medtem lahko doma pripraviš sobo, v katero jo boš namestil, na toplo in mirno mesto brez stresa, in mucko obvezno pusti tisti dan v hiši (če jo običajno spustiš ven), dokler ne pride k sebi. Ker bo imela rano na območju prepone, priporočamo, da ji nabaviš ovratnik, ki ga bo mačka nosila, dokler se rana ne zaceli. Okrevanje je zelo hitro in mačka bo še isti dan na nogah. V prvih nekaj dneh je treba biti previden in omejiti nenadne gibe ali velike skoke ter poskrbeti, da si ne liže rane, da se ta čim hitreje in pravilno zaceli. 

»Pri samicah je priporočljivo nositi ovratnik prvih sedem dni, dokler se ne odstranijo šivi, bodisi plastični bodisi napihljivi. Samci običajno nimajo težav z ranami, če pa imaš mačko, ki je nagnjena k lizanju ali vidiš, da želi priti do rane, ji nabavi ovratnik! Prvi obrok po posegu naj bo vsaj tri do štiri ure po popolnem prebujanju iz anestezije, če pa je bil poseg opravljen zjutraj, vodo in hrano ponudi šele zvečer.«

Enako velja za samce in samice. Pri psih nenadzorovano razmnoževanje ni tako izrazito kot pri mačkah, vendar je še vedno priporočljivo kastriranje, saj s tem zmanjšaš tveganje za nastanek bolezni spolnih organov, ki so pogosto maligne, hišni ljubljenček pa bo posledično tudi bolj predvidljiv in mirnejši. Priporočena starost za kastracijo psa je najmanj šest mesecev (za pse do 10 kg v odraslosti), medtem ko je treba pri večjih pasmah počakati 9 do 12 mesecev, da se žival pravilno razvije, ker spolni hormoni vplivajo na pravilno rast in razvoj kosti, hrustanca in vezivnega tkiva. Pri psicah majhnih pasem je najzgodnejši čas za kastracijo pri šestih mesecih, pri psicah srednjih in velikih pasem pa pri osmih mesecih starosti. Po posegu poskrbi, da bo mačka nosila ovratnik za zaščito rane, hišnemu ljubljenčku zagotovi tolažbo in mir, dokler popolnoma ne pride k sebi, prav tako pa mu šele štiri do šest ur po tem, ko se zbudi iz anestezije, ponudi vodo in obrok, saj se mora ljubljenčku najprej povrniti refleks požiranja.

Seveda ne boš kastriral hišnega ljubljenčka, če nameravaš imeti leglo in v situacijah, ko bi bila operacija nevarna za tvojega hišnega ljubljenčka. Hišni ljubljenčki s predhodnimi boleznimi, kot so srčni bolniki, ledvični bolniki, starejše živali ali sladkorni bolniki, so izpostavljeni večjemu tveganju in zahtevajo posebno pozornost med postopkom.

Če si lastnik živali, upoštevaj vse navedeno in se pouči o pomembnosti postopka ter bodi odgovoren. Glavna odločitev, ali boš kastriral svojega hišnega ljubljenčka ali ne, je seveda tvoja, vendar pred odločitvijo pretehtaj vse pozitivne in potencialne negativne strani in se posvetuj z veterinarjem, da se odločiš, kaj bo najboljše in najvarnejše za tvojega hišnega ljubljenčka!

Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.