Katera hrana je najboljša izbira za mačke s sečnimi kamni?
Kamni nastanejo kot posledica prekomernega kopičenja določenih mineralov v urinu. Veterinarka Marina ti razkrije več v nadaljevanju.
Domača mačka je žival, ki se je razvila iz divje, puščavske mačke. Čeprav večina mačk ne živi več v divjini, ampak uživa v lenarjenju v hiši ali stanovanju, je nekatere značilnosti in genetske predispozicije divje živali vsekakor ohranila. Še vedno je lovka in ima močan nagon za lovljenje plena, zato bodi previden, če imaš doma druge majhne hišne ljubljenčke; imej jih zaprte in na varnem.
Je čisti mesojed, zato naj v njeni prehrani prevladujejo visokokakovostne beljakovine živalskega izvora, ki zakisajo urin. Večkrat na dan rada poje manjše količine, zato bo z veseljem prišla do posodice in prigriznila nekaj suhe hrane, nekaj pa si je prihranila za pozneje. Zaradi njenega puščavskega porekla običajno ne bo prišla do posodice pit vode. Nezadosten vnos tekočine lahko močno prispeva k nastanku sečnih kamnov, zato poskrbi, da bo tvoj hišni ljubljenček dobil tudi mokro hrano (v vrečki ali pločevinki) ali imel na voljo fontano, saj raje pije vodo, ki se premika.
Sečni kamni nastanejo v sečnem sistemu v obliki majhnih kristalov kot posledica prekomernega kopičenja določenih mineralov v urinu. Kamni se nahajajo v mehurju, sečniku ali ledvicah in se razlikujejo po mineralni sestavi. Pri mačkah se v glavnem pojavljajo struvitni in kalcijevi oksalati. Najpogostejši dejavniki, ki spodbujajo nastanek kamnov pri mačkah, so koncentriran urin zaradi nezadostnega vnosa vode in s stresom povzročene bolezni spodnjih sečil (FLUTD). V večini primerov se pojavijo pri mačkah srednjih let in starejših mačkah, ker se kamni šele po določenem času oblikujejo, zrastejo in na koncu povzročijo težavo. Ko se sčasoma povečajo, poškodujejo steno mehurja in povzročijo ponavljajoče se vnetje, če pa se pojavijo v ledvicah ali vstopijo v sečnico, pa lahko povzročijo močno bolečino in nelagodje pri živali, ki zahteva nujno veterinarsko oskrbo, ker je stanje življenjsko nevarno!
Vir fotografije: Unsplash
Simptomi, ki jih lahko opaziš, so povezani z uriniranjem, ki se razlikuje od običajnega, pa tudi z vedenjskimi spremembami, kot so izguba apetita, nezainteresiranost in utrujenost. Uriniranje je lahko pogostejše, v manjših količinah, boleče (zavzemanje nerodnega položaja, mijavkanje, nemir) ali pa je v urinu prisotna kri. Pri božanju po predelu kolkov lahko mucka kaže nelagodje in agresivnost. Če opaziš katerega od simptomov, takoj obišči veterinarja, ki bo opravil potrebne preiskave in opredelil stanje, saj lahko zgodnje odkrivanje bolezni močno pomaga tvojemu hišnemu ljubljenčku!
»Sečni kamni nastanejo v sečnem sistemu v obliki drobnih kristalov kot posledica prekomernega kopičenja določenih mineralov v urinu. Kamni se nahajajo v mehurju, sečniku ali ledvicah in se razlikujejo po mineralni sestavi. Pri mačkah se v glavnem pojavljajo struvitni in kalcijevi oksalati.«
Veterinarska hrana, ki vpliva na pH urina, lahko popolnoma raztopi majhne kristale, zmanjša večje kristale, pa tudi deluje preventivno. Struvitni kamni se zelo dobro odzivajo na spremembo hrane, medtem ko se oksalatni ne in običajno zahtevajo kirurško odstranitev. Poleg nasvetov in nadzora veterinarja kot pomoč pri struvitih izberi hrano, npr. Happy Cat Struvit, Hills Urinary Care c/d ali Purina Urinary UR. Za kalcijeve oksalate ali manj pogoste cistinske in ksantinske kamne izberi Happy Dog Low Purine (v primeru kamnov pri psih) ali Hills Urinary Care u/d ali c/d. Pasta Urolsyn, mini tablete UrinoMet lahko prav tako pomagajo pri raztapljanju kamnov, za podporo sečil pa so na voljo tudi prašek Apicat Urino, raztopina Paws&Paws Urinary, sirup Renalof ali kapsule Cysto Pro.
Kar lahko storiš, da preprečiš to stanje, je naslednje: hrani svojo mucko s kakovostno hrano, bogato z živalskimi beljakovinami, ohrani njeno optimalno telesno težo, jo spodbudi h gibanju, aktivnosti in igri ter ji vedno zagotovi svežo vodo, po možnosti s pomočjo fontane, ki bo povečala njen vnos vode. Če sumiš na bolezni sečil, čim prej obišči veterinarja, da se boš lahko pravočasno odzval in pomagal!
Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.