Kletka za pritlikavega kunca – kako izbrati pravo?

Imaš kunca za hišnega ljubljenčka? V današnjem članku izveš, kako izbrati pravo kletko za pritlikavega kunca.

Kletka za pritlikavega kunca – kako izbrati pravo?

Zaradi dolgih ušes, velikih oči in izjemno mehke dlake se boš v kunca zlahka zaljubil, zato njihova priljubljenost v svetu domačih živali sploh ne preseneča. Čeprav ga v tej vlogi pogosto vidimo, pa veliko ljudi žal ni dovolj seznanjenih z njegovim poreklom in potrebami, z vsem, kar je pomembno, da svojemu ljubljenčku omogočijo polno in srečno življenje.

Pogosto se zamenjujejo z glodavci, vendar so kunci skupaj z zajci dejansko razvrščeni kot lagomorfi. To pomeni, da imajo v čeljustih dva para sekalcev, enega za drugim. Kunci in zajci so si zelo podobni, vendar gre za dve različni vrsti. Zajec je divja, plašna žival, ki običajno živi sama. Najdemo ga v grmovju ali visoki travi, najpogosteje na travniku, včasih pa tudi v gozdu. Poleg tega imajo zajci daljša ušesa, šape in bolj podolgovato obliko glave kot kunci. So zelo plašni in nagnjeni k samopoškodovanju v ujetništvu, zato kot hišni ljubljenčki niso primerni.  

Če kuncu zagotoviš potrebne pogoje, bo postal tvoj najboljši prijatelj. So izjemno družabni, zato jih v naravi v njihovih podzemnih brlogih najdemo v skupinah, kot hišni ljubljenčki pa se bodo zlahka navezali na svojo družino. V povprečju so nekoliko manjši od zajcev, imajo okroglo glavo in nekoliko manjša ušesa. Razlikujemo številne zanimive in privlačne pasme kuncev, med najbolj priljubljenimi pa so pritlikavi, med katerimi so tudi ovnači, hermelin, reks in mnogi drugi. Glede na pasmo obstajajo v različnih barvah z različno dolgo dlako, v povprečju pa tehtajo približno 2 kg. 

»Kunci se pogosto zamenjujejo z glodavci, vendar so skupaj z zajci dejansko razvrščeni kot lagomorfi. To pomeni, da imajo v čeljustih dva para sekalcev, enega za drugim. Kunci in zajci so si zelo podobni, vendar gre za dve različni vrsti. Zajec je divja, plašna žival, ki običajno živi sama. Najdemo ga v grmovju ali visoki travi, najpogosteje na travniku, včasih pa tudi v gozdu.«


Vir fotografije: Pexels

Kunci so zelo aktivne živali, ki rade v naravi raziskujejo, tečejo in skačejo, zato jim omogoči takšne aktivnosti tudi v hiši ali stanovanju. Ko si doma, obvezno dovoli hišnemu ljubljenčku, da se svobodno igra in vsak dan raziskuje tvoj življenjski prostor. Tisto, na kar moraš paziti, je, da zaščitiš svoje kable, lesene vogale, noge mize in vse, kar bi lahko tvoj kosmat prijatelj poskušal odgrizniti, da se ne poškoduje ali ti povzroči škode. To vključuje tudi žive rastline, ki bi lahko bile zanj strupene. Namesto okrasnih rastlin mu lahko ponudi različno sadje in zelenjavo za osvežitev in sladkanje.

Ko pustiš kunca samega doma, ga je najvarneje pustiti v bivališču, ki naj bo veliko vsaj 100 cm x 60 cm, če imaš prostor, pa naj bo tudi večje. Večina bivališč ima tudi pripadajočo hiško. Če izbereš takšno brez hiške, je ne pozabi dodati naknadno, da bo imel tvoj hišni ljubljenček prostor za počitek. V bivališče na dno položi steljo in v enega od kotov stranišče. Na razpolago mu mora biti pitnik ali posodica s svežo vodo in veliko sena. Poleg tega mu ponudi kunčjo hrano – ena žlica na dan je povsem dovolj. 

»Ko si doma, obvezno dovoli hišnemu ljubljenčku, da se svobodno igra in vsak dan raziskuje tvoj življenjski prostor. Tisto, na kar moraš paziti, je, da zaščitiš svoje kable, lesene vogale, noge mize in vse, kar bi lahko tvoj kosmat prijatelj poskušal odgrizniti, da se ne poškoduje ali ti povzroči škode. To vključuje tudi žive rastline, ki bi lahko bile zanj usodne.«

Seno položi v za to namenjeno posodico, ki je nameščena na zunanji strani kletke, tako da bo vedno čisto in sveže. Prepričaj se, da bivališče ni na prepihu, da tvoj prijatelj ne zboli. Da se ne bi dolgočasil, mu lahko ponudiš različne lesene igrače, ko pa se vrneš domov, ga ne pozabi nagraditi s crkljanjem in priboljški.

Če se želiš družiti na prostem, lahko na svojega hišnega ljubljenčka namestiš oprsnico ali mu postaviš ograjo, da bo lahko varno skakal naokoli. Tvoj kunec lahko preživi celo večino dneva zunaj, vendar mu v tem primeru zagotovi ograjo s streho ali zaprto bivališče, kjer bo varen pred plenilci. Postavi ga na mesto, zaščiteno pred neposrednim soncem, vetrom in vremenskimi nevšečnostmi. Prav tako ne pozabi, da so kunci občutljivi na nizke temperature, zato je bivanje na prostem priporočljivo le v toplem delu leta. V jesenskem in zimskem času ga ne pozabi prestaviti v hišo, ker bo zunaj prehladno in lahko zboli.

Če si se odločil, da bo kunec tvoj novi najboljši prijatelj, ga prvih nekaj dni po prihodu ne jemlji iz bivališča. Kunci so po naravi zelo radovedne, a tudi plašne živali, zato bodo potrebovali nekaj časa, da se navadijo na nov bivalni prostor in vonjave. Kar bi ga lahko prestrašilo, so glasni zvoki, zato se jim izogibaj v njegovi bližini. Ko se sprosti v svojem novem domu, mu omogoči, da te spozna, tako da mu ponudiš roko in ga povabiš, da se ti sam približa, lahko pa mu daš tudi priboljšek, ki ti bo pomagal pri sklepanju prijateljstva. 

Vsak kunec je drugačen, zato včasih traja manj in včasih več časa, da se sprosti v družbi ljudi. Pomembno je biti potrpežljiv in umirjen, govorjenje s tihim in nežnim glasom pa lahko zagotovo pomaga pri procesu povezovanja. 

Če si mu pripravljen zagotoviti te pogoje, ni dvoma, da bosta ti in tvoj kunec najboljša prijatelja naslednjih 10 let!


Avtorica: Paula Harapin