Pes nenehno laja

Pasji lajež lahko poslabša tvoje odnose s sosedi

Pes nenehno laja

Lajanje tvojega psa je lahko frustrirajoče, vendar ga lahko naučiš, da je tiho in v tem tudi uživa.

Večina psov je naravno glasnih. Z lajanjem nam pokažejo, da so veseli, vznemirjeni, lačni, prestrašeni, ko nekaj želijo ali ko jim nekaj ne ustreza. Z lajanjem komunicirajo med seboj, z njim pa tudi varujejo svoj dom, saj tako sporočajo, da prihaja tujec, ki morda ni zaželen.

Ne glede na to, kako koristno je lahko lajanje, pa je lahko tudi neprijetno. Še posebej v stanovanjih, s sosedi, ki jih moti lajanje, ali ponoči, ko ti in sosedje poskušate spati. Lajanje v takšnih situacijah se nam lahko zdi nesmiselno in nepotrebno, pes pa ima za lajanje zagotovo razlog. Tega je treba odkriti in prav tu se najpogosteje skriva rešitev problema.

Eden najpogostejših razlogov, zakaj psi lajajo, je dolgčas. Imajo preveč energije, ne vedo, kaj početi, zato iz čiste frustracije začnejo lajati. V takih primerih je treba povečati dnevno aktivnost psa. Podaljšaj trajanje sprehodov, igrajta se na sprehodih, daj psu doma interaktivno igračo, s katero se bo zabaval, nauči ga različnih novih trikov, ki ga bodo tudi mentalno utrudili. Po vsem tem bo pes legel in počival, ne bo imel potrebe po lajanju.

Če pes laja zaradi strahu, je treba ugotoviti, česa se boji. Če gre za zvoke, ki prihajajo izven stanovanja ali hiše, mu poskusi vsakič, ko sliši tak zvok, dati priboljšek. Sčasoma bo te zvoke povezal s priboljškom in namesto kot nekaj negativnega jih bo dojemal kot nekaj pozitivnega. Prav tako lahko pusti prižgan radio ali televizijo, da bo manj slišal hrup iz okolja in tudi manj lajal.

Trde žvečilke, ki jih bo pes žvečil dlje časa, so lahko prav tako dober način, da zaposliš njegove misli in preprečiš lajanje. Takšne žvečilke lahko daš svojemu psu, ko sta doma in ko je pod tvojim nadzorom, ne pa, ko je sam.

Če ne moreš ugotoviti, zakaj tvoj najboljši prijatelj toliko laja, lahko lajanje spremeniš v zabaven trik. Nauči ga, da zalaja na tvojo izbrano besedo, nato pa na drugo izbrano besedo tudi neha lajati. Ko zalaja, ne da bi mu naročil, mu reci, naj neha lajati in nagradi tišino. Včasih naredi tudi nasprotno: povej mu, naj zalaja, ko ne laja, da bo lajanje postalo zabaven smiseln trik. Tako bo pes veliko redkeje lajal brez razloga in se bo veselil trika, pri katerem mora biti tiho. Tišina mu bo prinesla nagrade, za katere mu ne bo treba veliko storiti – moral bo samo biti tiho. Tišina bo tako postala zmagovalna situacija tako za psa kot zate.

Ne glede na razlog za lajanje, se potrudi, da ga odkriješ. Zabavaj se s svojim psom, ga bolj vključi v vsakodnevno življenje in mu daj razlog, da bo priden in poslušen.

 

Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.