Prehrana pasjih mladičkov: ali veš, katera hrana je idealna za tvojega pasjega mladička?
Kakovostna in ustrezna prehrana se začne že od malih nog. V današnjem članku izveš več o pravilni prehrani pasjih mladičkov.
Vemo, da je prihod pasjega mladička ali mladičkov v tvoj dom najbolj vznemirljiv dan na svetu! Srčkano malo bitje potrebuje tudi srčkano majhno posteljo, dekico, igrače, ovratnico in povodec, zato lahko med pripravo vseh teh malenkosti na hrano povsem pozabiš. Toda prehrana mladičkov je skupaj s cepljenjem zagotovo tvoja najpomembnejša odgovornost! Kakovostna in ustrezna prehrana se začne že v zgodnjem otroštvu in je za mladička zaradi pravilne rasti in razvoja, pozneje pa tudi za ohranjanje zdravja in čim daljše življenjske dobe izjemno pomembna.
Ko se mladički skotijo, nimajo zob in večino časa prespijo. Hranijo se z materinim mlekom – tako kot tipični dojenčki! Materino mleko pijejo do tretjega oziroma četrtega tedna starosti, ko jim začnejo rasti zobje. V tem obdobju se prične odvajanje od materinega mleka in sesanja, saj ostri zobje dražijo kožo psic in omogočajo vse krajše sesanje. Med odstavljanjem je zaželen vzporeden prehod na visokoenergijsko prehrano za spodbujanje rasti mladičev – najprej z mlečnimi nadomestki, nato s spoznavanjem mokre hrane in nato suhe.
Nadomestki za materino mleko so lahko nadomestek ali dodatek hranjenju z materinim mlekom. Nadomestno mleko je ključnega pomena za pasje mladičke brez matere, saj gre za popolne prehranske formule, ki bodo zagotovile vsa hranila in potrebno energijo, ki bi jo mladiček dobil iz materinega mleka, in se lahko uporabljajo od skotitve. Je zelo praktično za uporabo, saj je običajno na voljo v obliki praška, ki se zmeša z vodo. Za najmlajše, ki ga uporabljajo kot nadomestek, omogoča enostavno polnjenje brizge z mešanico, ki olajša hranjenje, ali dodajanje v stekleničko, ki prebudi naravno potrebo po sesanju. Seveda je za kužka vedno bolje, da sesa mamino mleko, saj bo tako razvil tudi zdravo odpornost, če pa to ni možno, bodo ti pripravki zagotovili potrebno pomoč.
Vir fotografije: Shutterstock
»Ne pozabi, da med dojenjem mladiči jedo malo in pogosto, približno štiri- do šestkrat na dan. Okrog šestega do osmega tedna starosti, ko se bodo ločili od psice in bodo postali samostojnejši, bi morali dobiti štiri obroke na dan. Po treh mesecih je zaželeno povečati količino in zmanjšati pogostost obrokov na tri na dan, po šestih mesecih pa na dva na dan in tako nadaljevati.«
Pri mladičkih, za katere je nadomestno mleko dopolnilo, priporočamo, da prašek raztopiš in pripraviš mešanico, mleko naliješ v plitvi krožnik ter mladičku s prstom, namočenim v mleko, namočiš nos in usta. Malo bo umazan, ampak to je najhitrejši način, da se nauči, da je tisto, kar je v krožniku, hrana in da je ta okusna! V idealnem primeru bi morali to ponoviti večkrat na dan, dokler se ne nauči piti sam in se tako odvadi sesanja.
Ko se navadi piti iz plitvih krožnikov, je naslednji korak dodajanje majhnih količin mehke hrane ali kakovostne pločevinke za mladičke, s katero nameravaš hraniti hišnega ljubljenčka tudi pozneje, da se navadi na okus. Tako se bo postopoma naučil goltati trdo hrano, pa tudi žvečiti.
Sčasoma zmanjšaj količino tekočega mleka in povečaj količino mehke hrane; to poskusi doseči do šestega tedna starosti. Ko se navadi na mehko hrano, začni v obrok dodajati nekaj briketov popolne hrane, s katero nameravaš hraniti mladička, da se bo navadil tudi na dehidrat. Na začetku lahko pustiš, da se briketi malo namočijo in zmehčajo, sčasoma, ko se zobje in čeljust okrepijo, pa bodo lahko pojedli tudi suhe.
Ne pozabi, da med dojenjem mladiči jedo malo in pogosto, približno štiri- do šestkrat na dan. Okrog šestega do osmega tedna starosti, ko se bodo ločili od psice in bodo postali samostojnejši, bi morali dobiti štiri obroke na dan. Po treh mesecih je zaželeno povečati količino in zmanjšati pogostost obrokov na tri na dan, po šestih mesecih pa na dva na dan in tako nadaljevati.
Vsi psi so mladiči do šestega meseca starosti, ne glede na pasmo. V tej fazi pride do menjave zob, poleg navajanja na suho hrano pa mu priskrbi še gumijaste igrače, ki mu bodo omenjeno menjavo zob olajšale.
Po šestih mesecih nastopi faza juniorjev in v tej fazi se konča menjava zob in zraste trajna dlaka. Ločitev mladičkov od legla in odhod v nov dom je priporočljivo izvesti med 8. in 12. tednom, do takrat pa bi jih že morali navaditi na mokro in suho hrano ter samostojno prehranjevanje.
Seveda se bo vsak mladiček razvijal v svojem ritmu. Suha hrana bo osnova prehrane tvojega hišnega ljubljenčka do konca življenja, zato izberi kakovostno popolno hrano z visoko vsebnostjo mesa in vsemi potrebnimi vitamini in minerali. Izbiro prilagodi velikosti svoje pasme, stopnji aktivnosti in starosti, saj imata pasji mladiček in junior različne prehranske potrebe.
Vsekakor mu ne dajaj kravjega mleka, človeške hrane in nekakovostnih priboljškov, polnih dodatkov in ojačevalcev okusa, saj bo vse to škodovalo zdravi prebavi tvojega najboljšega prijatelja. V fazi mladička bodi še posebej pozoren na prehrano, saj se prebavni sistem še vedno razvija in ne deluje povsem, kot bi moral, kakovostno hrano in priboljške za pse pa kupuj tudi pozneje v njegovem življenju.
Tvoj mladiček bo srečen in zdrav, če se boš držal teh smernic in ga postopoma navadil na trdo hrano, veliko crkljanja in božanja pa bo prav tako olajšalo proces in zagotovilo, da bosta postala in ostala najboljša prijatelja!
Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.