Skrb za pritlikavega kunca
V današnjem članku izveš, kaj potrebuje pritlikavi kunec, da bo srečen in zadovoljen.
Pritlikavi kunec je majhna, očarljiva žival z mehkim krznom in velikimi ušesi. Ta srčkan hišni ljubljenček, ki je videti kot plišasta igrača, je vse pogosteje prisoten v naših domovih. Je izjemno aktiven, igriv in prijazen. Čeprav se morda zdi kot popoln hišni ljubljenček, ne pozabi, da potrebuje tvojo ljubezen, pozornost, čas in skrb.
»Pritlikavi kunec se je razvil iz evropskih divjih kuncev. Kunci so različnih barv s kratko, srednje dolgo in dolgo dlako. Dlaka mu izpada, zato ga je treba redno česati. Težak je približno 2 kg, njegova očarljiva ušesa pa so lahko pokončna ali spuščena.«
Pritlikavi kunec je družabna žival. Obožuje družbo ljudi, še bolj pa ima rad družbo svoje vrste. Če razmišljaš o pritlikavem kuncu kot o svojem novem hišnem ljubljenčku, upoštevaj, da so srečnejši in bolj veseli, ko živijo v paru.
Preden obogatiš svoje življenje s tem čudovitim hišnim ljubljenčkom, mu zagotovi vse pogoje za dolgo in zdravo življenje. Bivališče tvojega novega hišnega ljubljenčka mora biti dolgo vsaj 1 m. Pritlikavi kunci so izjemno aktivne živali in potrebujejo veliko prostora. Najbolj idealno bi bilo, če bi mu lahko zagotovil prosto bivanje v svojem domu čez dan in mu samo ponoči omogočil bivanje v lastnem bivališču.
Vir fotografije: Unsplash
V bivališču bo tudi opravljal potrebo, zato ga moraš redno čistiti in ohranjati čistega. Vsaj enkrat na teden odstrani vso steljo iz bivališča in dodaj novo, čisto. Čiščenje lahko olajša stranišče za glodavce, ki ga postaviš v en kot bivališča. Vsakič, ko tvoj hišni ljubljenček opravi potrebo zunaj stranišča, poberi del stelje, kamor je opravil potrebo, in jo prestavi v stranišče. Po nekaj dneh se bo naučil opravljati potrebo v stranišču, preostanek njegovega bivališča pa bo tako vedno suh in čist.
V bivališče vsekakor postavi posodico za hrano, po možnosti iz keramike, da je kunec ne bo zgrizel, pitnik, kamor vsak dan vlij svežo, pitno vodo, leseno hiško, v kateri se bo lahko brezskrbno spočil, in veliko lesenih igrač. Lesena hiška in igrače mu bodo poleg zabave pomagali tudi pri krajšanju zob.Pritlikavim kuncem namreč zobje rastejo vse življenje. Da jim ne bi zrasli preveč in jim povzročili zdravstvenih težav, si jih bodo z grizljanjem lesa krajšali.
Ko spustiš novega hišnega ljubljenčka na sprehod po svojem domu, zavaruj vse lesene predmete, žice, preproge in podobne stvari, ki jih bo morda poskusil pojesti. Kunci zelo radi glodajo in preizkušajo, ali so predmeti v njihovi okolici užitni, zato zavaruj in zaščiti vse, kar želiš ohraniti nedotaknjeno in kar bi lahko bilo nevarno za tvojega kunca.
Poleg primernih življenjskih pogojev moraš svojemu novemu kuncu zagotoviti tudi kakovostno prehrano. Izbrano gorsko seno je osnova prehrane vsakega kunca. Seno mu bo zagotovilo zdravo prebavo in hkrati skrajšalo zobe. Poskrbi, da ima vedno na voljo suho, čisto seno v neomejenih količinah. Poleg sena mu moraš zagotoviti tudi kakovostno peletirano hrano, kot je Versele Laga Cuni Complete Junior. Zagotovila mu bo vsa potrebna hranila za rast in razvoj. Ko tvoj kunec odraste, po 6 mesecih starosti, mu moraš zagotoviti hrano za odrasle kunce, kot je Versele Laga Cuni Complete, in veliko različne sveže zelenjave. Zdaj je odrasel in njegov prebavni sistem je popolnoma razvit, zato lahko varno uživa v koristih zdrave, raznolike prehrane.
Zdaj, ko si popolnoma pripravljen, lahko v svoj dom pripelješ svojega novega najboljšega prijatelja! Ko v svoj dom pripelješ kunca, ga ne vzemi takoj v roke in začni božati. Daj mu čas, da se navadi na novo okolje, novo bivališče in tebe. V teh prvih dneh se lahko veliko pogovarjaj z njim, da si bo zapomnil tvoj glas. Ponudi mu hrano s svoje roke, da se bo navadil na tvoj vonj in videl, kako si super. Da se mu te ni treba bati. Ko začne kunec sam prihajati k tebi in iskati tvojo družbo, veš, da se je sprostil in se počuti varno. Vajin prvi stik naj bo nežno božanje glave. Vsakič se ga poskušaj bolj in bolj dotikati, dokler ti ne dovoli, da ga dvigneš in položiš v svoje naročje. Ko ga dvigneš v roke, obvezno eno roko položi pod sprednje noge, drugo pa pod zadnji del telesa, da se bo v vsakem trenutku počutil stabilno in varno. Nekaterim kuncem bo crkljanje všeč in bodo uživali v tvojem dotiku, medtem ko se drugi nanj nikoli ne bodo navadili. Pomembno je, da svojega hišnega ljubljenčka sprejmeš točno takšnega, kot je, in da spoštuješ njegove želje.
Vir fotografije: Unsplash
Kunci so živali, ki nimajo težav z zdravjem, vendar zahtevajo ustrezno nego in skrb. Redno strizi kremplje kunca, ga češi in preverjaj njegove zobe. Če imaš dva ali več kuncev, jih obvezno kastriraj, da se ne bodo nekontrolirano razmnoževali. Kunci so občutljivi na mraz in prepih, zato poskrbi, da je tvoj hišni ljubljenček vedno na suhem, toplem in zaščitenem mestu, da ne zboli. Dnevno preverjaj, ali je jedel, pil in opravil potrebo. Če opaziš kakršno koli spremembo v vedenju, ga obvezno odpelji k veterinarju. Če tvoj hišni ljubljenček izgublja težo, se je njegova dlaka spremenila, opaziš spremembe okoli oči ali ušes, obišči veterinarja. Cepljenje kuncev ni obvezno, lahko pa svojega hišnega ljubljenčka zaščitiš tudi s cepivom proti nalezljivim boleznim, kar je vsekakor priporočljivo, če imaš več kuncev, in še posebej, če tvoji hišni ljubljenčki bivajo tudi zunaj.
Ker so kunci aktivne in živahne živali, lahko svojega hišnega ljubljenčka odpelješ na sprehod na povodcu. Poleg tega, da izbereš varen kraj za sprehod in se prepričaš, da te mačka ali pes ne bo presenetil med sprehodom, ga zaščiti pred bolhami, da bo ostal srečen in zdrav. Odlično zaščito pred bolhami bo zagotovila ampula za kunce Advantage.
Te vesele, aktivne živali so odlični hišni ljubljenčki in zabavna, igriva družba. Z ustrezno nego in veliko ljubezni bo tvoj pritlikavi kunec resnično postal tvoj najboljši prijatelj. Užival boš v njegovi družbi in on v tvoji, njegova pričakovana življenjska doba povprečnih 10 let pa ti bo zagotovila veliko skupnih spominov.
Avtor: Maja Črnjević, dr. vet. med.