Strah pred hrupom pri psih
Ko je tvoj pes pod stresom zaradi hrupa, zagotovo potrebuje tvojo pomoč. Preberi, kako mu lahko pomagaš.
Čutila so zelo pomembna v življenju vsakega psa. Izjemen občutek za vonj, sluh in vid jim pomaga komunicirati in krmariti po prostoru ter različnih situacijah, v katerih se znajdejo. Njihov sluh je še posebej izrazit, bistveno bolj kot pri ljudeh. Človek lahko sliši frekvence od 20 Hz do 20 kHz, pes pa v povprečju sliši od 60 Hz do 45 kHz, kar pomeni, da lahko tvoj najboljši prijatelj sliši več zvokov kot ti. Psi lahko svoja ušesa premaknejo tudi k viru zvoka, zato bo šum, ki ga sliši človek z razdalje 4 metrov, slišal pes z razdalje 25 metrov.
Bliža se praznični čas, ki vsem prinaša srečo in veselje. Nekateri svojo srečo doživljamo v tišini in udobju svojega doma, drugi pa jo radi izražajo z glasnim praznovanjem. Petarde in ognjemeti so način praznovanja, ki ustvarja hrup. Glasni zvoki različnih pirotehničnih naprav pogosto povzročajo stres otrokom, starejšim in tudi našim hišnim ljubljenčkom. Ti ne morejo razumeti, kaj se dogaja in zakaj se slišijo ti strašni, izjemno glasni zvoki. In glede na to, da psi dobro slišijo, je ta hrup še glasnejši in strašnejši.
»Človek lahko sliši frekvence od 20 Hz do 20 kHz, pes pa v povprečju sliši od 60 Hz do 45 kHz, kar pomeni, da lahko tvoj najboljši prijatelj sliši več zvokov kot ti. Psi lahko svoja ušesa premaknejo tudi k viru zvoka, zato bo šum, ki ga sliši človek z razdalje 4 metre, slišal pes z razdalje 25 metrov.«
Če tvoj najboljši prijatelj pokaže strah, ki ga povzročajo glasni zvoki, bo verjetno pobegnil, se skril na temno, izolirano mesto, se ne bo odzval na tvoje klice niti na okusno hrano. Ko je pod stresom, zagotovo potrebuje tvojo pomoč. Če tvoj pes biva v stanovanju ali hiši, med ognjemetom spusti rolete na oknih, vklopi radio ali televizijo, da bo slišal čim manj glasnih zvokov od zunaj. Če želiš, mu lahko ponudiš njegovo najljubšo igračo ali najokusnejši priboljšek, da bo manj razmišljal o strahu, ki ga čuti. Posteljo lahko postaviš v najbolj izoliran prostor v svojem domu, na primer v kopalnico, da se bo počutil varneje in manj prestrašeno. Če je tvoj hišni ljubljenček zunaj, mu zagotovi dobro izolirano hiško, kjer se lahko skrije, in razmisli o tem, da ga med ognjemetom spustiš v hišo, kjer se bo počutil veliko varneje.
V stresnih situacijah, ko se tvoj najboljši prijatelj boji, mu lahko pomagajo tudi preparati na osnovi pasjih feromonov. Feromoni so spojine, ki jih živali izločajo, da bi posredovale informacije drugi živali ali ko želijo drugo žival umiriti in sprostiti. Pasji feromoni, ki se uporabljajo v pripravkih, so tisti, ki jih psica sprosti, ko želi pomiriti svoje mladičke.
Pasji feromoni so na voljo v obliki razpršil, ovratnic in pršil. Razpršilo se vklopi v elektriko v prostoru, kjer pes običajno preživlja čas. Pomirilo ga bo, potolažilo in mu pomagalo premagati strah.
Razpršilo je treba uporabljati neprekinjeno, da bo imelo najboljši učinek in da bo vsaka stresna situacija manj stresna. Ovratnica je odlična rešitev, ko pes potrebuje pomoč pri premagovanju strahov tako v hiši kot zunaj. Namesti se okoli vratu in pes jo mora nenehno nositi, da doseže polni učinek. Feromoni v pršilu so odlična rešitev, ko tvoj ljubljenček potrebuje pomoč, da ostane miren med potovanjem. Pršilo se nanese po avtomobilu, torbi, transporterju, deki ali ležišču, na katerem se pes nahaja med potovanjem. Pomagalo mu bo pri sopihanju, tresenju in vznemirjenosti med potovanjem. Feromoni so odličen način, da sprostiš svojega najboljšega prijatelja, ga pomiriš in mu zagotoviš občutek varnosti, ne da bi mu pri tem škodoval.
V teh stresnih trenutkih lahko svojega hišnega ljubljenčka pomiriš tudi s konopljinimi kapljicami VetHealth BROAD SPECTRUM za živali. Gre za popolnoma ekološki izdelek, ki je na voljo v treh različnih odstotkih: 8 %, 16 % in 24 % z različnimi razmerji med CBG in CBD.
Kanabidiol (CBD) je najbolj znana protivnetna molekula v konoplji, ki ima veliko sposobnost obnove tkiv, medtem ko je kanabigerol (CBG) naravni analgetik, ki pomaga zmanjšati bolečine v mišicah in tresenje. Več o kapljicah VetHealth lahko izveš v intervjuju z veterinarjem Igorjem Benčićem.
Prazniki nam prinesejo čudovite dneve, polne sreče, ljubezni in povezanosti. Da bi bili prazniki enako srečni in brezskrbni tudi za naše hišne ljubljenčke, se jih potrudimo razumeti in izrazimo svojo srečo s pesmijo, veseljem in toplimi objemi. Ognjemet in petarde zamenjajmo z drugimi načini praznovanja, saj ne prestrašijo le hišnih ljubljenčkov, temveč tudi vse druge živali, ki živijo v naravi. V upanju, da bodo prihajajoči dnevi mirni in tihi, ti želimo lepe praznike!
Avtor: Maja Črnjević, dr. vet. med.