Ušesne garje pri hišnih ljubljenčkih

Ušesne garje, čeprav so izjemno majhne, lahko povzročijo resne poškodbe, če jih ne zdravimo. V današnjem članku ti razkrivamo več o tej temi.

Ušesne garje pri hišnih ljubljenčkih

Verjamemo, da je obdobje kopanja, plavanja in igranja na soncu najljubši čas v letu zate in tvojega kosmatinca, žal pa je to tudi najljubši čas številnih škodljivcev. Ušesne garje, Otodectes cynotis, so eden najpogostejših zajedavcev, ki lahko povzročijo nevšečnosti tvojemu hišnemu ljubljenčku – še posebej, če gre za mačko. Kot pove že ime, se ta vrsta garij naseli predvsem v ušesih. S prostim očesom jih boš zelo težko opazil, prenašajo pa se tudi s posrednim stikom, zato se lahko zgodi, da se okužba dolgo ne zdravi in povzroči sekundarna vnetja ter številne resnejše težave. 

Zaradi vlage, toplote in hranljive podlage so ušesa idealen dom za garje. Odrasel subjekt je bele barve in na gostitelju živi približno dva meseca, razvoj jajčec pa traja približno dvajset dni. Hranijo se z ušesnim voskom in kožo, zato so prvi znaki, da ima tvoj prijatelj garje, običajno temni madeži sveže ali suhe krvi v ušesnem kanalu hišnega ljubljenčka in neprijeten vonj, ki se pojavi iz ušes. Ker njihova prisotnost povzroča bolečino in nelagodje, jih lahko prepoznaš tudi po intenzivnem praskanju in tresenju glave, v nekaterih primerih pa tudi po izgubi ravnotežja ali zanašanju pri gibanju. 

»Ušesne garje se hranijo z ušesnim voskom in kožo, zato so prvi znaki, da ima tvoj prijatelj garje, običajno temni madeži sveže ali suhe krvi v ušesnem kanalu hišnega ljubljenčka in neprijeten vonj, ki se pojavi iz ušes.«


Vir fotografije: Pexels

Zaradi vsega tega bodo hišni ljubljenčki, zlasti mačke, pogosto še posebej nemirni in razdražljivi. V primeru prisotnosti tega zajedavca je potrebno zdravljenje, da tvoj hišni ljubljenček ne dobi kakšne vrste bakterijske ali glivične okužbe, ki se lahko pojavi v hujših primerih. Dolgotrajna okužba lahko povzroči trajno izgubo sluha. Če imaš doma več hišnih ljubljenčkov, vedi, da se lahko poleg mačk garje zlahka razširijo tudi na pse, kunce, morske prašičke in celo hrčke!

Da bi zmanjšal možnost okužbe z garjami, moraš redno pregledovati ušesa svojega kosmatinca. Po vsakem kopanju poskrbi, da bodo ušesa suha in čista, vsaka dva tedna pa vanje nakapaj losjon Bio-Groom Ear Mite, ki bo vidno pripomogel k ohranjanju higiene ušesnih kanalov in preprečil nastanek ušesnih garij. Te kapljice so tudi učinkovito sredstvo za zatiranje garij, ki so že naseljene na tvojem hišnem ljubljenčku; v tem primeru jih uporabi vsaka dva dneva. Poleg skrbi za sama ušesa lahko ljubljenčka zaščitiš tudi z ampulo, ki deluje proti ušesnim garjam in jo lahko kupiš pri veterinarju.

»Da bi zmanjšali možnost okužbe z garjami, moraš redno pregledovati ušesa svojega kosmatinca. Po vsakem kopanju poskrbi, da bodo ušesa suha in čista, vsaka dva tedna pa jih nakapaj z izdelkom Bio-Groom Ear Mite, ki bo vidno pripomogel k ohranjanju higiene ušesnih kanalov in preprečil nastanek ušesnih garij.«

Če pri svojem hišnem ljubljenčku opaziš katerega od teh simptomov, moraš vsekakor obiskati veterinarja, ki bo opravil kratek pregled in ti z gotovostjo povedal, ali gre za ušesne garje ali ne, in po potrebi predpisal zdravljenje. Zdravljenje običajno vključuje izpiranje in čiščenje ušes ter nato vnos tekočine proti garjam v ušesa. V hujših primerih je lahko potrebno tudi zdravljenje z antibiotiki. Če želiš ustaviti obstoječe in preprečiti ponovno širjenje škodljivcev, je pomembno, da razkužiš prijateljev prostor, zlasti posteljo. Če ljubljenček garje že ima, ne pozabi pregledati drugih hišnih ljubljenčkov, da preveriš, ali se škodljivci še niso razširili.

Zaključimo lahko, da lahko ušesne garje, čeprav so izjemno majhne, povzročijo resne poškodbe, če jih ne zdravimo. Z rednimi pregledi ušes in vzdrževanjem higiene boš znatno zmanjšal možnost, da bi se ta zajedavec pojavil in razširil, ter ohranil visoko kakovost življenja svojega štirinožnega prijatelja! 

Avtorica: Paula Harapin