Vročina pri psih

Vročina ti pove, da je nekaj poslabšalo zdravje tvojega najboljšega prijatelja in da se njegovo telo bori.

Vročina pri psih

Psi imajo višjo telesno temperaturo kot ljudje. Pri odraslih psih se običajno giblje med 37,5 °C in 39 °C, pri mladičih pa do 39,5 °C. Ko temperatura tvojega hišnega ljubljenčka preseže 39 °C ali 39,5 °C, je čas, da poiščeš pomoč veterinarja. Da ima tvoj najboljši prijatelj povišano telesno temperaturo, lahko sklepaš po njegovem vedenju. Umirjen bo, nerazpoložen, samo spal bo, izgubil bo apetit, hitreje bo dihal, pogosto bo sopihal, drgetal, morda bo tudi bruhal ali imel drisko. Prav tako boš lahko na dotik opazil, da je toplejši kot običajno. Ti simptomi zagotovo kažejo, da se s tvojim hišnim ljubljenčkom nekaj dogaja in da ima morda vročino.

»Pri odraslih psih se temperatura običajno giblje med 37,5 °C in 39 °C, pri mladičih pa do 39,5 °C.«

Edini način, da boš zagotovo vedel, da ima tvoj hišni ljubljenček vročino, je, da jo izmeriš s pomočjo termometra. Temperaturo psa je treba izmeriti rektalno. Če je pes miren in dovoli merjenje temperature, jo boš lahko izmeril tudi sam. Če je nemiren, prosi enega od družinskih članov, da ti pomaga in drži psa, medtem ko mu meriš temperaturo. Za natančno merjenje temperature mora biti pes miren nekaj sekund do nekaj minut, odvisno od tega, ali uporabljaš digitalni ali živosrebrni termometer. Priboljški, crkljanje in tvoja umirjenost bodo psu zagotovo pomagali, da bo lažje prestal postopek merjenja temperature in spoznal, da to ni nič takega. Če ugotoviš, da ima tvoj hišni ljubljenček vročino, obišči veterinarja.

Vir fotografije: Unsplash

Telesna temperatura se lahko poviša iz več razlogov. Povišana temperatura je obrambni mehanizem telesa. Sama po sebi je koristna v boju proti različnim boleznim, vendar nam hkrati pokaže, da se v telesu dogaja nekaj slabega. Najpogostejši vzroki vročine so nalezljive bolezni, okužbe, vnetja, zastrupitve, tumorji in celo cepljenje. Eden najpogostejših vzrokov visoke temperature v poletnih mesecih je pregrevanje. Psi pogosto ne občutijo visokih temperatur zraka kot ovire in pretiravajo s telesno aktivnostjo, zato moraš paziti na svojega hišnega ljubljenčka in mu preprečiti prekomerno aktivnost v najbolj vročih delih dneva. Daljše sprehode opravita zgodaj zjutraj in pozno zvečer, ko so temperature nižje. Čez dan naj bodo sprehodi čim krajši. Če je tvoj hišni ljubljenček izjemno aktiven in igriv, ga opazuj in se odzovi, ko opaziš, da je utrujen. V nobenem primeru mu ne dovoli nadaljevati igre, da ne bi prišlo do toplotnega udara.

»Najpogostejši vzroki vročine so nalezljive bolezni, okužbe, vnetja, zastrupitve, tumorji in celo cepljenje.«

Če je vročina tvojega najboljšega prijatelja posledica toplotnega udara, mu lahko zagotovo pomagaš. Prestavi ga v senco, naj leže na tla ali mokro brisačo, če jo imaš pri roki, in ga pusti, da počiva in se ohladi. Prav tako ga lahko polivaš z vodo po nogah in trebuhu. Na ušesa mu lahko daš tudi hladne obkladke. To mu bo pomagalo, da se ohladi in pride k sebi. Ponudi mu vodo in pri tem poskrbi, da ni zelo hladna in da ne spije nenadoma velike količine vode. Pomembno je, da mu postopoma znižaš telesno temperaturo. Če se tvoj najboljši prijatelj ne odziva na hlajenje in je v stanju šoka, pojdi hitro k veterinarju po ustrezno pomoč.

Ko ima tvoj hišni ljubljenček visoko temperaturo, ki je ni povzročilo pregrevanje, obvezno obišči veterinarja. Veterinar bo odkril vzrok visoke temperature in predpisal ustrezno zdravljenje. Lahko mu pomagaš s hladnimi obkladki na trebuhu, nogah in ušesih, vendar mu nikakor ne dajaj človeških zdravil za zniževanje vročine, saj so lahko strupena za pse in povzročijo resne zdravstvene težave in celo smrt.

Vročina ti pove, da je nekaj poslabšalo zdravje tvojega najboljšega prijatelja in da se njegovo telo bori. Bodi podpora svojemu hišnemu ljubljenčku, pomagaj mu, ko je bolan, vendar ne pozabi, da mu lahko najboljšo pomoč zagotovi le veterinar.

Avtor: Maja Črnjević, dr. vet. med.