Zaščiti svojega pasjega mladička pred zajedavci!
Da bo tvoj mladiček vesel in zdrav, ga je treba pravočasno zaščititi pred zajedavci. Naša veterinarka ti razkrije več o tej temi.
Nov pasji mladiček v hišo prinese veliko zabave, veselja, srčkanosti in ljubezni, pa tudi veliko novih odgovornosti, obveznosti in informacij! Da bo tvoj pasji mladiček vesel, zdrav in se pravilno razvijal, ga zaščiti pred notranjimi in zunanjimi zajedavci! Edini učinkovit način za boj proti njim sta redno odstranjevanje notranjih škodljivcev in redna uporaba zaščite pred zunanjimi.
Mladički so še posebej občutljivi na zajedavce, saj so v fazi rasti in razvoja in še nimajo imunskega sistema, ki bi deloval optimalno! Notranji zajedavci so pogosta težava pri mladih živalih, saj jih lahko mladiči dobijo od matere ali iz okolja. Če ne skrbiš redno za zaščito mame, jih lahko mladički dobijo od nje, ko so še v maternici ali s sesanjem mleka. Tudi če redno skrbiš za zaščito mame, se njena odpornost ob kotitvi zmanjša, morebitne zapredene ličinke, ki so v mirovanju, pa se lahko aktivirajo in izločijo z blatom in spet postanejo vir okužbe za mladiče.
Poleg matere jih lahko mladički dobijo tudi iz okolja! Bolha nosi v sebi razvojno stopnjo trakulje; če hišni ljubljenček poje bolho, se bo okužil. Prav zato se zaradi visokega tveganja za okužbo mladičem prvič odstranijo notranji zajedavci pri starosti dveh tednov, ta postopek pa se ponavlja vsaka dva tedna, dokler niso stari tri mesece. Po tem je pomembno, da še naprej redno izvajaš dehelmintizacijo oziroma odstranjevanje notranjih zajedavcev štirikrat letno, torej vsake tri mesece, v nekaterih primerih pa tudi pogosteje.
Notranji zajedavci lahko upočasnijo njihovo rast in razvoj, povzročijo slabokrvnost, izgubo apetita in podhranjenost ter prebavne motnje. Simptomov ne boš opazil takoj, večinoma pa se pojavijo, ko stanje napreduje in se zajedavci razmnožijo. Najpogosteje imajo mladiči redko blato in/ali drisko, bruhajo, izgubljajo težo in imajo značilen »trebušast« videz, ker so njihovi trebuščki napihnjeni in napeti. Gliste so včasih vidne tudi v blatu. Če ne gre za črevesne gliste, ampak gliste, ki parazitirajo v pljučih, so simptomi povezani z dihalnim sistemom oziroma mladiček kašlja, se pogosto utrudi in nima volje do hoje ali igre.
Poleg okroglih glist in trakulj lahko težavo povzroči tudi giardia v prebavnem sistemu. Giardia je pogost črevesni zajedavec, ki prizadene naše hišne ljubljenčke, pse in mačke ter ljudi. Pri odraslih živalih pogosto povzroča občasno mehkejše blato, pri mlajših pa lahko povzroči pogosto drisko, dehidracijo, izčrpanost in hujšanje.
Vir fotografije: Shutterstock
»Da bo tvoj pasji mladiček vesel, zdrav in se pravilno razvijal, ga zaščiti pred notranjimi in zunanjimi zajedavci! Edini učinkovit način za boj proti njim sta redno odstranjevanje notranjih škodljivcev in redna uporaba zaščite pred zunanjimi.«
Srčna glista je še en zajedavec, ki ogroža tvojega kužka in ga širijo komarji. Skozi krvni obtok doseže srce in se nastani v glavnih krvnih žilah srca in pljuč, povzroča pa utrujenost, kašelj, šibkost in nezainteresiranost. Če tvoj hišni ljubljenček živi na tveganem območju, ga zaščiti z izdelkom z repelentnim učinkom na komarje in se posvetuj z veterinarjem o morebitni dodatni preventivi, ker klasična tableta za notranje zajedavce ne pomaga. Zdravljenje je dolgotrajno in zahtevno.
Pomembno se je zavedati, da čeprav teh zajedavcev na zunanjosti hišnega ljubljenčka ne vidimo, to še ne pomeni, da ne obstajajo. Redna zaščita je zato ključnega pomena! Če sumiš na okužbo z notranjimi zajedavci, je treba tretma opraviti ne glede na to, kdaj je bil hišni ljubljenček nazadnje zaščiten, in postopek ponoviti čez dva tedna! Posvetuj se z veterinarjem, ki ti bo dal podrobna navodila in ti pomagal izbrati pravo tableto ali sirup. Upoštevaj, da se razvojne oblike teh zajedavcev izločajo z blatom, zato je pomembno, da po opravljanju potrebe vedno počistiš za svojim ljubljenčkom in tako zaščitiš druge hišne ljubljenčke!
Zunanji zajedavci prežijo v okolju in lahko povzročijo stres, alergije in bolezni tvojemu mladičku. Poleg tega, da povzročajo nevšečnosti, lahko prenašajo tudi življenjsko nevarne bolezni. Glavni napadalci so bolhe in klopi, za tem pa tudi nadležni komarji, peščene in navadne muhe. Kot najzgodnejšo obliko zaščite pred zunanjimi zajedavci lahko izbiraš med pršilom, ovratnico in ampulo.
Pršilo je varno za uporabo od drugega dne starosti, za ovratnico pa mora biti mladiček star vsaj sedem tednov, odvisno od tega, za katero gre. Pri ampulah je poleg starosti pomembna tudi teža hišnega ljubljenčka. Ne glede na obliko, ki jo izbereš, je pomembno, da še naprej uporabljaš zaščito, saj lahko vsaka prekinitev povzroči, da tvoj mladiček dobi bolhe ali klope!
»Ko svojega hišnega ljubljenčka zaščitiš pred zunanjimi zajedavci, ga zaščitiš tudi pred trakuljami (ker so bolhe posrednik!) in nevarnimi boleznimi, kot so babezioza, erlihioza, lišmanioza in dirofilarioza, ki jo prenašajo klopi, peščene muhe in komarji.«
Po vsakem sprehodu med crkljanjem in zbliževanjem preveri dlako svojega kosmatinčka, da odkriješ morebitne zunanje zajedavce. Koristen je tudi glavnik z gostimi zobci, ki bo zlahka ujel klopa ali bolho, ki hodi po tvojem hišnem ljubljenčku in išče popoln kraj za vbod.
Če opaziš klopa, ki je pritrjen, ne paničari! S pravilno tehniko ga odstrani in spremljaj stanje svojega hišnega ljubljenčka v prihodnjih dneh. Izogibaj se vlečenju za trebuh ali hitremu izvleku. V idealnem primeru uporabi izdelek za odstranitev, da ga zavrtiš in spodbudiš, da odstrani vse dele ust in se sam odpusti. Če opaziš, da je del ostal v koži, bi moral sam odpasti v nekaj dneh.
Edini način za preprečitev bolezni, ki jih prenašajo zunanji zajedavci, je preprečiti njihovo hranjenje s krvjo, kar lahko dosežeš z izdelki z repelentnim delovanjem, kot so ampule in ovratnice!
Ne pozabi, da je preprečevanje najboljša zaščita! Redno uporabljaj zaščito pred zunanjimi zajedavci in redno odstranjuj notranje, da svojemu kužku zagotoviš zdravje in neomejeno igro v naravi, sebi pa mir in varnost!
Avtorica: Marina Žegrec, dr. vet. med.