Življenje z gluhim ali slepim psom
Danes ti predstavljamo nasvete, kako se spopasti s takšnimi težavami in kako svojemu najboljšemu prijatelju olajšati novo vsakodnevno življenje.
Vsakodnevne življenjske situacije so precej preproste, če je tvoj hišni ljubljenček zdrav in nima težav. Lahko pa se zelo zapletejo, če tvoj najboljši prijatelj ogluši ali oslepi. Težave z vidom ali sluhom se lahko pojavijo zaradi dednih bolezni ali določenih zdravstvenih težav, največji izzivi pa se pojavijo, ko se spremembe pojavijo nenadoma. Danes ti predstavljamo nasvete, kako se spopasti s takšnimi težavami in kako svojemu najboljšemu prijatelju olajšati novo vsakodnevno življenje.
Gluhost
Psi se lahko skotijo gluhi, oglušijo lahko s starostjo, gluhost pa lahko povzročijo tudi različne zdravstvene težave. Če se ni pes gluh že skotil, bo precej zmeden, ko bo oglušel, in ne bo razumel, zakaj je svet utihnil. To spremembo mu lahko olajšaš in ga naučiš, da se začne zanašati na vid in vonj, ki se bosta v odsotnosti sluha zagotovo okrepila.
- Pri komunikaciji s svojim psom se zanašaj na vizualne signale (kretnje rok) in dotike – naj bodo jasni in gibi preveč poudarjeni, da jih bo pes lažje opazil in jih povezal z dejanji, ki jih mora izvesti.
- Razen če sta v ograjenem prostoru, vedno sprehajaj psa na povodcu ali ga pusti na dolgem povodcu, ker ne more več slišati, če se približuje kakšna nevarnost.
- Na ovratnico lahko pritrdi zvonček, da boš lažje vedel, kje je tvoj hišni ljubljenček, če se oddalji od tebe.
- Ko moraš komunicirati na daljavo ali v temi, uporabi svetilko ali laser, da pritegneš njegovo pozornost.
- Svojemu najboljšemu prijatelju vedno pokaži, da odhajaš od doma; ne odidi na primer medtem, ko spi.
- Če moraš psa zbuditi, to stori tako, da mu pred gobček podržiš priboljšek, da ga zbudi vonj; ne zbujaj ga z nenadnimi dotiki ali gibi, da ga ne presenetiš ali prestrašiš.
- Med igro uporabi večje in bolj vizualno izstopajoče igrače, da jih tvoj hišni ljubljenček lažje najde v gosti travi.
Slepota
Psi najpogosteje oslepijo s starostjo, lahko pa se skotijo slepi ali oslepijo zaradi zdravstvenih težav. Tako kot pri gluhosti je najtežje za psa, če se slepota pojavi nenadoma in se tvoj ljubljenček naenkrat znajde v temi. Ko bo njegov vid oslabel, se bosta okrepila sluh in voh, ki ti lahko pomagata pri vsakodnevni komunikaciji.
- Veliko se pogovarjaj s svojim psom, z njim se pogovarjaj dlje in pogosteje kot običajno; daj mu vedeti, da si mu na voljo.
- Ne spreminjaj razporeditve pohištva v svojem domu ali lokacije njegove postelje in posodic; tako se bo hitreje naučil, kje se kaj nahaja, in se lažje znašel v prostoru.
- V svojem domu zavaruj vsa mesta, kjer bi se tvoj pes lahko poškodoval ali padel, da ne pride do nesreče.
- Poskusi ga pogosteje peljati na sprehod na ista mesta po isti poti, da ustvariš rutino, in poskrbiš, da se tvoj hišni ljubljenček med hojo počuti varno.
- V komunikacijo uvedi nove ukaze, kot so »pazi«, »stop«, »korak gor«, »korak dol«, da boš lahko svojega hišnega ljubljenčka opozoril na oviro na njegovi poti.
- Ko odhajaš od doma, pusti prižgan radio ali televizijo, da se bo tvoj najboljši prijatelj počutil manj osamljenega.
- Uporabi igrače, v katere lahko vstaviš dišeče koščke hrane, ali takšne, ki proizvajajo zvoke, da jih bo tvoj pes lažje našel in užival v igri.
Spremembe, ki se zgodijo v življenju tvojega hišnega ljubljenčka med gluhostjo ali slepoto, so zagotovo izziv, vendar nikakor niso nepremostljive. Potreboval boš nekaj časa, da se prilagodiš in naučiš novih trikov, ki ti bodo pomagali prebroditi dan. In nikoli ne pozabi naslednjega: igraj se in se zabavaj s svojim najboljšim prijateljem kot prej.
Igra in rekreacija sta zelo pomembni, da bo tvoj hišni ljubljenček srečen in zadovoljen.
Koristno je tudi, da na ovratnici psa jasno navedeš, da je gluh ali slep, in dodaš listek s svojim imenom in telefonsko številko, ki mu bo pomagal vrniti se domov, če slučajno odtava.
Z malo prilagoditve in ustvarjalnosti bo tvoj najboljši prijatelj začutil tvojo varnost in podporo, vajina povezanost pa bo še globlja in močnejša kot kdaj koli prej.
Avtorica: Maja Črnjević, dr. vet. med.